Slávik Slovenska 2021 | Október - mesiac úcty k starším | Prváci - začiatok roka | Deň európskych jazykov u nás | Vedecký kuriér v novej prírodovednej učebni | Európsky týždeň mobility | Každým slovom krok k umeniu | Darčeky pre starkých | Návšteva z Oravskej knižnice Antona Habovštiaka  v Dolnom Kubíne | Deviataci na Katolíckej univerzite | Olympiáda v anglickom jazyku | Bubnovačka 2021 | Mikuláš | Pasovačka prvákov | Šaliansky Maťko 2022 | Pani knihovníčka v našej škole | Netradičný karneval | Karneval v ŠKD | Netradičný školský karneval | 11. február - Svetový deň chorých | ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA - Čo by mal vedieť budúci prvák? | Zápis do 1. ročníka pre školský rok 2022/23 | Ponožková výzva | Návšteva Univerzitnej knižnice KU | Hviezdoslavov Kubín | Úspešný Šaliansky Maťko v Ružomberku | Beseda so spisovateľom a pedagógom A. Laučekom | Týždeň vody | Okresné kolo Hviezdoslavovho Kubína v Ružomberku | „Egg on the trip“ - Vajce na vandrovke | Okresné kolo Carrol’s wonderland | Pán poľovník M. Pochyba u nás v škole | Misie v škole | Apríl - mesiac lesov | Zápis prvákov 2022 | „Básničkovo alebo... trochu poézie“ | Škola v prírode | Týždeň práce | Súťaž Matematický klokan | Nočné hry 2022 | Školský výlet - Budatínsky hrad | Opekačka na Studničnej | Trendsetter - multimediálny motivačný koncert | Slávnostné ukončenie šk. roka 2021/2022

11. február - Svetový deň chorých

PROJEKT „SVETOVÝ DEŇ CHORÝCH – 11. február“

V týždni od 21. do 25. februára sa uskutočnil na našej škole nový projekt „Svetový deň chorých“.

Cieľom projektu bolo vysvetliť význam Svetového dňa chorých, spoznať jeho históriu, organizácie a osobnosti, s ktorými sa tento deň spája.

Vnímať potreby ľudí vo svojom okolí, byť empatický. Uvedomiť si hodnotu človeka, aj keď je chorý. Vnímať svoje dary a schopnosti ako možnosť slúžiť iným. Uvedomiť si, že kresťan koná skutky milosrdenstva a pomoci z lásky k Ježišovi Kristovi. Byť otvorený použiť svoje schopnosti pre potreby druhého človeka.

Súčasťou projektu bola prezentácia, dokumentárne filmy „Krehké životy“ a „Lurdy“, ktoré pomohli žiakom pochopiť dôležitosť ľudskosti, empatie, spolupráce a nezištnej pomoci.

Pani učiteľka Mgr. Laura Kameníková si pre žiakov II. stupňa pripravila besedu, v ktorej im porozprávala o svojich skúsenostiach s dobrovoľníctvom, keďže  pracovala niekoľkokrát ako dobrovoľníčka v Lurdoch. So žiakmi sa podelila aj o zaujímavé fotografie a videá.

Žiaci I. aj II. stupňa tvorivo a aktívne riešili niekoľko úloh, ktoré im pomohli uvedomiť si hodnotu každého človeka, rešpektovanie ľudských práv a dôležitosť empatie, ľudskosti a nezištnej pomoci.

Boli to aktivity: „Byť chlebom pre iných“, „Liečba nášho sveta“, „Modlitba za ľudskosť“, „Inšpirácie Matky Terezy“, „Ako sa cítia nevidiaci, hluchonemí, ochrnutí, slabí, chorí...“, „Moje skutky lásky –  ako som ja pomohol

niekomu, kto to potreboval...“, Sväté písmo – návod, ako pomáhať“, „Piesne – ukazovačky“.

Aj v Školskom klube detí mali naši mladší žiaci vo štvrtok 24. februára popoludnie venované tomuto projektu. V športových a tvorivých aktivitách mali možnosť overiť si svoje schopnosti a uvedomiť si hodnotu zdravia a dôležitosť vzájomnej pomoci. V závere popoludnia si žiaci pozreli poučný kreslený film „Bernadetka – princezná z Lúrd“.

Výsledkom projektu žiakov bude „Pôstna krabička“ (kampaň Slovenskej katolíckej charity) spojená s verejnou zbierkou na pomoc deťom a ľuďom v núdzi v rozvojových krajinách.

Ako zbierka funguje?

Naša škola má vlastnoručne vyrobenú krabičku, do ktorej môžu všetci žiaci našej školy (ale samozrejme aj ostatní pracovníci našej školy, ktorí chcú podporiť tento charitatívny projekt) prispieť „symbolickou čiastkou“ na pomoc deťom žijúcim v Afrike.

Aj niekoľko centov, za ktoré by si si Ty kúpil napríklad nejakú sladkosť a zriekneš sa jej v prospech dieťaťa v Afrike – veľmi pomôžeš :)

10€ = nové oblečenie pre jedno dieťa

20€ = jedlo na mesiac pre veľkú rodinu

Vyzbieranú čiastku pošleme na účet „Pôstnej krabičky“.

Veríme, že naša škola aj touto zbierkou prispeje k lepšiemu životu aspoň niekoľkých detí v Afrike.

Ďakujeme!!!

PrezentaciaSv.denchorych.pptx