Elokované pracovisko

Materská škola

Komjatná

Materská škola patrí podľa zákona 245/2008 Z. z. (školský zákon) do sústavy škôl a v zmysle tohto zákona, § 28 ods.1, podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.

Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku; výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku. Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné.

S účinnosťou od 1. septembra 2021 je pre každé dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta 2021, predprimárne vzdelávanie povinné. Na povinné predprimárne vzdelávanie sa budú deti prijímať od školského roku 2021/2022.

Dieťa môže byť do materskej školy prijaté k začiatku školského roka ale aj v priebehu školského roka.

Poslaním materskej školy je pomáhať deťom hľadať cesty aktívnej sebarealizácie s dôrazom na ich vlastné psychické, fyzické zdravie; viesť deti k utváraniu pozitívneho vzťahu k sebe, k ľuďom, k svetu a k poznávaniu.

Ciele výchovy a vzdelávania v našej materskej škole vychádzajú z poznatkov a skúseností, ktoré sme získali hodnotením kvality výchovno-vzdelávacej činnosti a sú vypracované v súlade  s ustanovenými cieľmi

• Štátneho vzdelávacieho programu (ŠVP) pre predprimárne vzdelávanie v materských školách
  • Školského vzdelávacieho programu (ŠkVP) „ S rozprávkami za poznaním"

Školský vzdelávací program s názvom  „ S rozprávkami za poznaním" je vlastný program Materskej školy Komjatná. Vzdelávacia ponuka je tvorená vzhľadom na polohu školy a zohľadňuje jej možnosti.

Hlavným cieľom ŠkVP je zaistenie prostredia s dostatkom mnohostranných a primeraných podnetov k aktívnemu rozvoju a učeniu všetkých detí. Prostredníctvom rozprávok podporuje duševnú pohodu detí, rozvoj ich intelektu, reči, poznávacích procesov, citov, vôle a tvorivosti, cestou prirodzenej výchovy a vzdelávania na základe interakcie s okolím a na základe vlastných prežitých skúseností.

Materská škola v Komjatnej má charakter rodinného typu. Poskytuje celodennú starostlivosť, s možnosťou poldenného pobytu.  Rozvíja úzku spoluprácu medzi školou a rodinou, upevňuje dobré vzájomné vzťahy a vzájomný rešpekt. Od roku 1991 je súčasťou základnej školy a tým zabezpečujeme aj veľmi blízku spoluprácu so základnou školou.

Od 1.09.2019 je umiestnená v novej, dvojpodlažnej účelovej budove s priľahlou jednopodlažnou budovou školskej jedálne, v areáli Základnej školy s materskou školou Komjatná. V budove sú umiestnené tri triedy s kapacitou 58 detí.

Prvé nadzemné podlažie materskej školy tvorí zádverie, chodba, z ktorej vedie schodište na poschodie, sklad, WC pre návštevníkov, šatňa pre zamestnancov s WC, práčovňa a sklad čistého prádla, kancelária zástupkyne pre materskú školu, vchod do školskej jedálne, trieda - herňa so spálňou, sklad učebných pomôcok, umyváreň, šatňa pre deti.

Na druhom nadzemnom podlaží sa nachádza chodba, WC pre zamestnancov, technická miestnosť, sklad, kancelária pre pedagogických zamestnancov - zborovňa, trieda - herňa so spálňou, sklad učebných pomôcok, umyváreň, šatňa, a druhá trieda - herňa so spálňou, sklad učebných pomôcok, umyváreň, šatňa.

Triedy sú nábytkom oddelené na herňu a spálňu. Herne sú využívané na hry a hrové činnosti podľa výberu detí, cielené dopoludňajšie i popoludňajšie vzdelávacie aktivity, zdravotné cvičenia, a pod. Vybavené sú detským nábytkom, s dostatkom hračiek, hrového materiálu a rôznych  učebných pomôcok.

Chodby a priestory schodišťa sú spestrené hravými detskými obrázkami.

Umyvárne, nové hygienické zariadenia sú na prvom i druhom podlaží vybavené poličkami, deliacimi panelmi a sú oddelené od tried presklenými priečkami.

Šatne sú taktiež oddelené od tried presklenými priečkami, sú priestranné, vybavené šatňovými skrinkami s lavičkami.

Každá trieda má vo svojich priestoroch vlastný sklad na učebné pomôcky, knihy a pomôcky pre učiteľov sa nachádzajú v zborovni.  Ďalšie skladové priestory tvoria  sklady na obidvoch podlažiach na pomôcky k pohybovým, výtvarným a pracovným aktivitám, sklad čistého prádla a oblečenia k hrám, sklad čistiacich prostriedkov.

Školská jedáleň sa nachádza na prízemí a je spojená chodbou s priestormi MŠ. Zabezpečuje vydávanie stravy pre deti MŠ podľa určeného denného poriadku v dvoch etapách a súčasne zabezpečuje výdaj obedov pre žiakov a zamestnancov základnej školy.

Vonkajšie priestory MŠ vytvárajú podmienky na pravidelný pobyt detí vonku, ktorý plní okrem pedagogickej a rekreačnej aj významnú zdravotnú funkciu. Tieto priestory sú  oplotené a tvorí ich terasa, spevnená plocha pod  terasou a okolo  MŠ. Dve oplotené trávnaté plochy v areáli školy slúžia ako školské ihriská. Jedno je vybavené prikrytým  pieskoviskom so slnečníkom, altánkom, farebnými gumovými prekážkami a drevenou fit dráhou. Druhé je vybavené drevenými hracími prvkami - loď s lanovou a lezackou stenou a šmýkalou, 2 vahadlovými hojdačkami, fit dráhou, lavičkami a  pieskoviskom so slnečníkom. K pohybovým aktivitám má  materská škola k dispozícii aj multifunkčné ihrisko, ihrisko a prírodné prostredie okolia obce, ktoré slúži ako bohatý zdroj pre pohybové a vzdelávacie aktivity.

Zameranie a ponuka materskej školy:

• spolupráca  s rodinou
  • spolupráca so základnou školou, inštitúciami a organizáciami
  • rozvíjanie zdravého životného štýlu
  • enviromentálna výchova
  • uplatňovanie IKT
  • rozvíjanie ľudových tradícií
  • predplavecká príprava
  • účasť na detských súťažiach
  • krúžková činnosť
  • spolupráca s CPP