Búrači gastromýtov

Myslíte si, že keď prehltnete žuvačku, zalepia sa vám črevá? Keď budete menej jesť, scvrkne sa vám žalúdok?

Odpoveď nielen na tieto  otázky dal našim ôsmakom hosť na online hodine biológie - doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH, uznávaný gastroenterológ, autor mnohých odborných publikácií, vysokoškolský pedagóg, bývalý  hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva  SR pre gastroenterológiu, a bývalý riaditeľ  najväčšej detskej nemocnice v strednej Európe – Národného ústavu detských chorôb. Aj napriek svojmu pracovnému vyťaženiu (krátko po skončení  našej hodiny bol hosťom  Dámskeho klubu na RTVS), prijal moje pozvanie a našiel si  čas, aby nám  porozprával  o svojej novej knihe „Zdravé črevo a trávenie – Mýty verzus fakty“. Spolu s kolegyňou Mgr. Zuzanou Čižmárikovou, PhD., MPH, v nej vyvracia mýty a dezinformácie o trávení, ktoré kolujú na  internete, alebo sa „tradujú“ z pokolenia na pokolenie. Práve nedostatok správnych informácií z nás robí vystrašených pacientov, ktorí prepadajú panike už len pri predstave hadičky v žalúdku. Vďaka vedeckému prístupu a jasným vysvetleniam kniha nielen zaujme, ale prinesie nový pohľad na gastroenterológiu. Marec je mesiac knihy, tak prečo neobohatiť svoju domácu knižnicu o tento zaujímavý „kúsok?“

Mgr. Dana Kovalčíková

Foto TU: