Beseda s olympijským víťazom a majstrom sveta - Matejom Tóthom

V  stredu 31. apríla 2021  sa  žiaci 8. ročníka a niektorí žiaci 7. ročníka zúčastnili online besedy s olympijským víťazom v Rio de Janeiro v chôdzi na 50 km s Matejom Tóthom. Okrem toho bol aj majstrom sveta, držiteľom dvoch strieborných medailí z majstrovstiev Európy, 4-násobný olympionik, najlepší chodec a jeden z najúspešnejších slovenských atlétov histórie.

Beseda bola veľmi zaujímavá. Matej Tóth nám porozprával o živote profesionálneho športovca, ale aj o tom, ako začínal. Dozvedeli sme sa, že vyrastal v Nitre na sídlisku, že ako dieťa bežne hrával futbal, behával atď. Nechodil na žiadne krúžky, k športu ho viedli rodičia. Ako 9 – 10 ročný túžil trénovať, mať trénera a súťažiť. A tak sa prihlásil na testy do športovej triedy. V tej dobe bola športová trieda zameraná na dva športy: hokej a atletiku. A tak sa rozhodol pre atletiku. Ďalej sme sa dozvedeli aj to, že nebol nikdy talent a ešte aj na testoch bol pod čiarou. V triede nepatril  k tým najlepším. Keď mal 12 – 13 rokov, nepovažoval za dôležité, že bude robiť chôdzu. Až vďaka trénerovi Petrovi Mečiarovi, ktorý ho k tomu viedol, zistil, že chôdza bude to, čo chce robiť. Začiatky neboli ľahké.  Jeho cieľavedomosť a húževnatosť v tréningu mu pomohla k tomu, že od svojho spolužiaka, od ktorého bol horší o 2 minúty, to zrazu bolo len o 4 sekundy.  Po roku tréningu sa ako starší žiak stal majstrom Slovenska. Postupne reprezentoval Slovenskú republiku na Majstrovstvách sveta ako 17 ročný. Ako 21ročný sa stal  profesionálnym športovcom a keď mal 33 rokov sa stal olympijským víťazom. Bola to jeho 4. olympiáda. Porozprával nám aj to, ako z vrcholu spadol na samé dno, keď ho obvinili z dopingu a čo bolo príčinou. Bolo to pre neho najťažšie obdobie a neprial by to ani najväčšiemu nepriateľovi. Bol pevne rozhodnutý, že skončí so športom. Ľudia, rodina, známi, tréneri ho prehovárali, aby sa nevzdával. A tak sa rozhodli bojovať. Nakoniec očistil svoje meno a vrátil sa na vrchol, kde na Majstrovstvách  Európy v Berlíne v roku 2018 získal striebornú medailu. Tu už bol rozhodnutý, že skončí, ale nakoniec sa dal prehovoriť na ďalšiu olympiádu, ktorá mala byť v roku 2020 v Tokiu. Tú pre pandémiu koronavírusu preložili  na 23.07. - 08.08.2021, a tak sa pripravuje na svoju poslednú súťaž v kariére. Matej porozprával aj o svojej rodine. „Nie som len športovec, ale som aj rodič, otec dvoch krásnych dcér.“

Okrem toho, že je profesionálnym športovcom, venuje sa aj žurnalistike, ktorá snáď, podľa jeho slov, bude súčasťou jeho budúcej kariéry. V závere besedy nám Matej ukázal zlatú olympijskú medailu z Ria a popriali sme mu ešte veľa úspechov.

Michal Kešjar

Foto TU: