Meria.me

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je znečistenie ovzdušia najväčším environmentálnym rizikom pre zdravie v Európskej únii. V EÚ každý rok spôsobuje približne 400 000 predčasných úmrtí a vyžaduje si stovky miliárd eur na náklady súvisiace so zdravotnou starostlivosťou. Prachové častice nielenže zvyšujú náchylnosť na choroby, ale môžu na svojom povrchu prenášať rôzne vírusy.

Ôsmaci našej školy sa zapojili do projektu Meria.me a vďaka pomoci pána Ladislava Mateja môžeme sledovať množstvo prachových častíc priamo v Komjatnej.  Výsledky merača, ktorý naši žiaci sami zmontovali a dali mu meno Ignác, sa zaznamenávajú na mape. Okrem množstva prachových častíc prístroj meria tlak vzduchu, vlhkosť a teplotu. Takže ak chcete vedieť, čo si obliecť, stačí kliknúť na odkaz www.meria.me/komjatna/ . Ak by sa merač na mape nezobrazil, „opakujte voľbu neskôr prosím“, pretože v prípade výpadku  internetu prístroj nefunguje.

Ak je pravda, to čo sa vraví, že mládež je naša budúcnosť, tak potom obyvatelia Komjatnej sa o svoju budúcnosť obávať nemusia - merač Ignác je najlepším dôkazom toho, že našim žiakom na svojej obci záleží.

Mgr. Dana Kovalčíková

Foto TU: