Začiatok šk. roka 2019/2020 | Tajomstvo listov | Súťaž s DOMESTOSOM | ŠKOLSKÁ KNIŽNICA | Európsky deň jazykov | Očami gurmána | Akcia v školskej knižnici - Brána príbehov dokorán | Chémia a biológia zážitkom | Liek na šikanu | Pasovačka prvákov | Bábkové divadlo v Žiline | „Spomienky na november...“ | Skauti v našej škole | Bábkové divadlo Žilina – Trafená hus | Sv. Mikuláš | Mikulášska zbierka hračiek | Voda pre život - život pre vodu | Šaliansky Maťko | Vianočný čas | "Liek na šikanu" - tretiaci v mestskej knižnici v Ružomberku | Liek na šikanu - štvráci | Lyžiarsky výcvik | Zápis 2020 | Školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín | Čítajte si s nami | Okresné kolo súťaže Šaliansky Maťko | Zdravé pomazánky | Návšteva na hodine biológie | Čítajte si s nami2 | ,,Môj veľký brat výmyselník“ | Ďakujeme za čítanie | Spoločne sa učíme | Marec – mesiac knihy | Konzultačné hodiny pre žiakov so ŠVVP | Ako sa učiť doma | Aktivity pre najmenších | Tipy pre teenagerov | Deň Zeme | Aktivity pre najmenších2 | Pomoc prírode | Lekáreň v prírode | DEŇ MATIEK

Deň Zeme

22.4. si celý svet pripomína Deň Zeme. Všetci sa snažíme aspoň tento 1 deň v roku niečo urobiť pre planétu - vyzbierať odpadky, ktoré sme tam za celý rok nanosili len my - ľudia, ako koruna tvorstva. Našu planétu však trápia aj iné problémy, ako sú odpadky, ale pre svet, kde vládnu peniaze, je výhodnejšie o nich nehovoriť. O jednom takomto probléme, ktorý si zaslúži pozornosť, vám niečo napísala Lenka Urbanová z 8. ročníka.

Palmový olej

Palmy- olej z ich plodov je novým zlatom Ázie. Využíva sa v čistiacich prostriedkoch kozmetike a potravinárstve,  a preto za vyváža do okolitého sveta. Ich pestovanie vôbec nie je bio. Systematické odlesňovanie a požiare ničia lesy, v ktorých žijú ohrozené a vzácne druhy zvierat. Najväčšou obeťou je orangutan. Každých 15 sekúnd zmizne prales v rozlohe futbalového ihriska. Oheň  má za úlohu vyčistiť to, čo z lesa zostalo. Zámerne založené ohne v suchých obdobiach prerastajú v ohromné požiare, ktoré likvidujú lesy niekoľko týždňov. Rozsiahlym vypaľovaním vzniká toľko oxidu uhličitého, že sa Indonézia stala tretím najväčším producentom skleníkových plynov na planéte, hneď za Čínou a Spojenými štátmi. Palmový olej prevážajú cisterny  do okolitých prístavov. Zo 100 kg plodov sa získa asi 22 kg oleja. Veľké spoločnosti v Džakarte sa snažia zdvojnásobiť produkciu do 10 rokov. Producentov nezastavia ani súkromné pozemky, neváhajú vyhnať obyvateľov násilím. Na poslednej priečke sociálneho rebríčku sú zberači. Plody paliem v tomto rozsiahlom labyrinte   zbierajú 7 dní v týždni. Pracovné podmienky sa podobajú na moderné otroctvo. Jeden tím zarobí 0,50 eura za nazbieranú jednu tonu. Mesačný plat za túto fyzicky náročnú prácu je 40 euro. Začínajú skoro ráno a musia nazbierať 5- 8 ton denne. Ak sa pozrieme hlbšie do hustého pralesa objavíme prvé orangutany. Postupne vznikli aj rôzne nadácie na ochranu orangutanov. Pri súčasnom tempe práce motorových píl a buldozérov bude čoskoro olejnica jedinou rastlinou na ostrove Borneo a pokiaľ sa stroj odlesňovania nezastaví, hrozí vyhynutie druhu orangutanov.

Skúste si na toto všetko spomenúť, keď budete čítať zloženie svojej obľúbenej dobošky alebo krému.....