Začiatok šk. roka 2019/2020 | Tajomstvo listov | Súťaž s DOMESTOSOM | ŠKOLSKÁ KNIŽNICA | Európsky deň jazykov | Očami gurmána | Akcia v školskej knižnici - Brána príbehov dokorán | Chémia a biológia zážitkom | Liek na šikanu | Pasovačka prvákov | Bábkové divadlo v Žiline | „Spomienky na november...“ | Skauti v našej škole | Bábkové divadlo Žilina – Trafená hus | Sv. Mikuláš | Mikulášska zbierka hračiek | Voda pre život - život pre vodu | Šaliansky Maťko | Vianočný čas | "Liek na šikanu" - tretiaci v mestskej knižnici v Ružomberku | Liek na šikanu - štvráci | Lyžiarsky výcvik | Zápis 2020 | Školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín | Čítajte si s nami | Okresné kolo súťaže Šaliansky Maťko | Zdravé pomazánky | Návšteva na hodine biológie | Čítajte si s nami2 | ,,Môj veľký brat výmyselník“ | Ďakujeme za čítanie | Spoločne sa učíme | Marec – mesiac knihy | Konzultačné hodiny pre žiakov so ŠVVP | Ako sa učiť doma | Aktivity pre najmenších | Tipy pre teenagerov | Deň Zeme | Aktivity pre najmenších2 | Pomoc prírode | Lekáreň v prírode | DEŇ MATIEK

Voda pre život - život pre vodu

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s mestom Trstená zorganizovali celoslovenskú súťaž v literárnej tvorbe žiakov 1. stupňa ZŠ. Jej  cieľom bolo, aby žiaci vyjadrili svoj vzťah k životnému prostrediu, a najmä vode ako cennej prírodnine. Marko Saloň získal v kategórii próza žiakov 4. ročníka pekné 3. miesto. Srdečne blahoželáme! Príbeh si môžete prečítať aj vy.

Príbeh o vode

Za dávnych čias, keď na zemi ešte nežili ľudia, vyšli si OHEŇ, VIETOR a SVETLO na výlet. Túlali sa letom, svetom až došli k veľkej priepasti a nevedeli ako ďalej.

Tak si milí kamaráti hútali a hútali, až v tom začuli nejaké zvuky. ,,Čo to, kde to?“ pýtali sa jeden druhého. Išli teda za zvukom. ,,A ty kto si?“ opýtal sa vietor svojím dunivým hlasom. ,,Ja som voda,“ odpovedala. ,,A my sme najsilnejší vládcovia tejto planéty.“ Voda tíško zažblnkotala a naplnila celú priepasť, až sa urobilo prekrásne jazierko. Vedľa jazierka začali rásť rastliny, prichádzali tam zvieratká a vtáčiky. Všade navôkol to hýrilo farbami a prekrásnymi zvukmi.

OHEŇ, SVETLO a VIETOR sa prekvapene pozerali na ten zázrak, ktorý voda dokázala. Voda im na to tíško zažblnkala: ,,Kde som ja, tam je život.“

Kamaráti uznali, že voda má naozaj prevelikú moc a je na prvom mieste. Dokonca pre ňu vymysleli aj básničku.

Voda, ty si prameň života,

potrebujú ťa rastliny aj zvieratá.

Bez teba život nie je možný,

my traja nie sme takto osožní –

ja OHEŇ v zime teplo dávam,

ja VIETOR s teplom sa pohrávam,