Zelená škola

ZELENÁ ŠKOLA – ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY

Po  ročnej prestávke sa naša škola opäť zapojila do projektu: ,, ZELENÁ ŠKOLA. "

ČO JE ZELENÁ ŠKOLA ?

Zelená škola patrí do celosvetovej siete ekoškôl, ktorých medzinárodným garantom je Nadácia FEE.

Školy s označením “Eco-School” pracujú pod hlavičkou tejto organizácie po celom svete.

Na Slovensku tento program koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

PROJEKT ZELENÁ ŠKOLA

Čo je to?

Zelená škola je environmentálny výchovno-vzdelávací program.

Pre koho je určený?

• pre materské, základné, stredné i špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie

Aký je cieľ?

• robiť to, čo učíme,

• učiť inak,

• zmeny vo fungovaní škôl robiť SPOLOČNE ( vytvárať komunity žiakov, ktoré sa na základe spolupráce menia svoje okolie).

• žiaci za podpory učiteľov, rodičov, miestnych spolkov a organizácií riešia potreby školy a svojho okolia

Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie. Školy motivujeme k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie školy a jej okolia.

Realizácia programu podporuje na školách priestor na rozvoj tvorivého a kritického myslenia. Praktická a holistická environmentálna výchova umožňuje nachádzanie súvislostí a hlbšie porozumenie. Na školách zapojených v programe dochádza k zlepšeniu medziľudských vzťahov a atmosféry prostredníctvom spolupráce na spoločných cieľoch.

JEDNOTLIVÉ KROKY

Problematiku životného prostredia nestačí len učiť, ale aktívne sa podieľať na zmenách v našom konaní. Škola žiakov motivujeme k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie školy a jej okolia. Učiteľ je v programe vnímaný ako poradca a sprievodca, ktorý pomáha viesť žiakov  cestou zmeny.

V programe Zelená škola sa uplatňuje praktická metodika 7 krokov, ktorá bola pre školy vypracovaná podľa systémov environmentálneho riadenia (EMAS/ISO 14 001):

1. Zostavenie Kolégia Zelenej školy,

2. Environmentálny audit školy,

3. Akčný plán,

4. Monitoring a hodnotenie,

5. Pro-environmentálna výučba,

6. Informovanie a spolupráca,

7. Eko-kódex školy.

ZELENÁ ŠKOLA ROZVÍJA:

• schopnosť riešiť skutočné  potreby svojej školy a okolia;

• byť tvorivý, aktívny a zvedavý;

•  učí žiakov spolupracovať v tíme, ale vedie ich  konať aj samostatne;

• kritické myslenie a vyjadriť svoj názor;

• prijať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia.

TÉMA NAŠEJ ŠKOLY je:        ZELEŃ A OCHRANA PRÍRODY

KOLÉGIUM ZELENEJ ŠKOLY – tvoria ľudia, ktorí  budú  organizovať a riadiť aktivity projektu na škole.

Prvé usilovné včeličky, ktoré pracovali v areáli školy  boli žiaci deviateho ročníka.

Pripravovali  záhony, a už aj vysadili prvé okrasné cibuľoviny.  Tešíme sa na jar, kedy sa ich práca ukáže v kvetinovom šate. Patrí im veľká vďaka !

Mgr. K. Sekanová