Navigácia

Zelená škola

O zelenej škole 2019 / 2021

Prioritnou témou, ktorú sme si vybrali pre naše certifikačné obdobie 2019/2021 sú potraviny. Keďže situácia v školách je kvôli pretrvávajúcej pandémii zložitá, certifikačné obdobie sme si predĺžili až do roku 2022. Cesta k zelenej vlajke však nie je jednoduchá, aj keď sa skladá zo siedmych krokov:

7 krokov na ceste stať sa Zelenou školou

1. KROK -  KOLÉGIUM ZELENEJ  ŠKOLY: získajte priateľov

 

Kolégium Zelenej školy je skupina ľudí, ktorá zabezpečuje chod celého projektu. Okrem žiakov ho tvoria aj pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy, ako aj zástupcovia rodičov. Kolégium našej Zelenej školy tvorí:

 

Mgr. Dana Kovalčíková – pedagogický zamestnanec

Mgr. Michal Kešjar – zástupca rodičov

p. Elena Cibulková  - nepedagogický zamestnanec

Natália Praženicová

Karin Gallová

Vanesa Gallová

Lucia Hládeková

Liliana Kubová

Noemi Laclavíková

Šarlota Vajzerová

Emma Dopiráková

2. KROK  - ENVIROMENTÁLNY AUDIT ŠKOLY:

zistite, ako je na tom Vaša škola     

Pomocou environmentálneho auditu budeme vedieť, ako je na tom škola vo vybranej téme a získame  cenné poznatky, ktoré využijeme  nielen na vyučovaní, ale aj na zmenu súčasného stavu. Pracovné listy environmentálneho auditu sú dostupné na stránkach Zelenej školy.

 

 

 

 

 

 

Zapojenie školskej jedálne do projektov

Nemáme bufet ani školskú záhradu

 

3. KROK – ENVIROMENTÁLNY AKČNÝ PLÁN:

zoraďte si Vaše nápady

Enviromentálny akčný plán je plán praktických krokov a vzdelávacích aktivít, za ktoré sú zodpovední najmä žiaci a prebiehajú v spolupráci s celou školskou komunitou. Tieto aktivity idú do hĺbky v jednej zo šiestich prioritných tém programu.

4. KROK – MONITORING A HODNOTENIE:

zhodnoťte, ako Vám to na škole ide

Hodnotenie a monitoring je priebežné sledovanie toho, ako sa nám  na škole darí plniť aktivity z akčného plánu. Náš akčný plán a jeho plnenie si môžete pozrieť aj vy.

 

eap.docx

5. KROK – PRO-ENVIROMENTÁLNA VÝUČBA:

zaujmite ostatných

Pro-environmentálna výučba prenáša témy týkajúce sa životného prostredia zaujímavou formou do vyučovania. Téme potraviny sme sa venovali nielen na biológii, chémii, výtvarnej výchove, technike, ale zaujímavé práce vytvorili deti aj na slovenčine a angličtine. Tie najlepšie nájdete aj na stránke školy.

6. KROK – INFORMOVANIE A ZAPOJENIE KOMUNITY:

zaktivizujte okolie

Tento krok znamená, že o aktivitách, ktoré prebiehajú na škole pravidelne informujeme nielen na našej zelenej nástenke, ale aj  stránke školy, kde si môžete pozrieť aj fotografie z akcií. Autobusové zastávky v obci navštívili „Ekovandali“ a zanechali tam pozdrav pre všetkých obyvateľov obce – plagáty, ktoré vytvorili naši žiaci, aby upozornili na zodpovednú spotrebu potravín. Ruku k dielu priložil aj obecný úrad, ktorý plagáty aj s informáciami o tom, čo všetko sme v Zelenej škole spravili, umiestnil na vývesné tabule obce.

 

7. KROK – EKO-KÓDEX:

zakreslite Vaše hodnoty

Eko-kódex je umelecké stvárnenie hodnôt našej školy a je to návod, ako by sa mal každý správať k životnému prostrediu. Keďže našou prioritnou témou sú potraviny, náš Eko-kódex vyjadruje, čo všetko by sme mali urobiť, aby sme mohli povedať, že vieme, čo je to zodpovedný prístup k potravinám, spravodlivému obchodovaniu a podpore domácich produktov. Za výtvarnú časť Ekokódexu sa nemusíme hanbiť, na našej škole rastú šikovní výtvarníci. Okrem Ekokódexu prezentovali svoje práce aj v kuchárskej knihe, ktorú si môžete pozrieť na stránke školy a niektoré recepty vyskúšať. Ponúkame vám aj naše „potravinové desatoro“ , ktoré odporúča 151 žiakov zo 151 žiakov našej školy :o)

 

  1. Neplytvajme jedlom.
  2. Kupujme fairtrade potraviny.
  3. Obmedzme používanie palmového oleja.
  4. Podporujme lokálnych výrobcov.
  5. Dopestujme si vlastné suroviny.
  6. Používajme sezónne potraviny.

 

Čo dodať na záver ?

Aj keď metodika Zelenej školy zahŕňa 7 krokov, tých krokov, ktoré urobili naši žiaci za tri roky certifikačného obdobia na ceste nielen k zelenej vlajke, ale aj k svojmu zodpovednému vzťahu k potravinám bolo naozaj veľa. Pomôžte nám naučiť ich, že nielen chlieb, ale jedlo vo všeobecnosti je boží dar a nepatrí do koša. Naučme ich, že nie všetko, čo nájdeme na pultoch našich obchodov a tvári sa ako zdravá potravina, nemusí byť zdravou potravinou. Naučme ich, že máme podporovať fairtrade potraviny – také, pri výrobe ktorých nemuseli pracovať deti a robotníci dostali za svoju prácu spravodlivú mzdu a vráťme ich ku tradíciám – aby poznali jedlá starých materí a  vôňu doma upečeného chleba....

 

Mgr. Dana Kovalčíková, koordinátor enviromentálnej výchovy

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Komjatná
    Školská 290, 034 96 Komjatná
  • 044/4373230
    0907/722849 (Ing. Monika Nogová, riaditeľka školy)
    0918347910 (Mgr. Barbora Magová, zástupkyňa riaditeľky školy pre ZŠ)
    0910/373230 (Eva Škutová, zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ)
    0910/273230 (Katarína Rakytová, vedúca ŠJ)

Fotogaléria