Navigácia

Dištančné vzdelávanie

Vyučovanie a predmety počas DV

Vážení rodičia,

vieme, že obdobie prerušeného vyučovania základných škôl je veľmi náročné a to nielen pre žiakov, ale aj pre Vás rodičov. Chceme Vás preto poprosiť o trpezlivosť a porozumenie. V prípade, že Vaše dieťa/deti má/majú problémy s technikou a spojením s učiteľom, ohláste tento problém triednej pani učiteľke a my budeme hľadať iné možnosti ako zabezpečiť dištančné vzdelávanie Vášho dieťaťa/Vašich detí. 

Ak má žiak počas online hodiny problém s pripojením, vyučujúci to akceptuje, no žiak v takomto prípade si musí stiahnuť materiál zo stránky Edupage, doplniť si poznámky a vypracovať domácu úlohu. V prípade, že niečomu neporozumel, môže kontaktovať vyučujúceho a dohodnúť si s ním čas, kedy mu učiteľ dokáže pomôcť.

Pri online hodinách je samozrejme ideálne ak má žiak kameru aj mikrofón, učiteľ tak dokáže omnoho lepšie so žiakmi komunikovať a zároveň vidí, čo žiak robí, preto by sme Vás chceli poprosiť, ak ich Vaše dieťa má, dozrite na to, aby kameru aj mikrofón  používalo.

V rámci našej pomoci Vám dokážeme zabezpečiť rozmnožovanie materiálu. Žiaci, ktorí majú problém s technikou sa môžu dohodnúť s triednym učiteľom aj na odovzdávaní domácich úloh.

V rámci techniky môžeme zapožičať stolový počítač so slúchadlami.

Rozvrh dištančného vzdelávania nie je totožný s tým klasickým, žiaci majú menej online hodín a v rozvrhu nie sú zastúpené všetky  predmety. Čo je teda dôležité pri takejto forme vzdelávania vedieť vzhľadom k obsahu jednotlivých predmetov?

V období mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2020/2021 sa obsah vzdelávania vymedzuje tak, že sa určujú:

  • Hlavné vzdelávacie oblasti, medzi ktoré patria:
  • Jazyk a komunikácia (slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk)
  • Matematika a práca s informáciami (matematika a informatika)
  • Človek a spoločnosť (dejepis, občianska náuka, geografia)
  • Človek a príroda (fyzika, biológia, chémia)
  • Komplementárne (doplnkové) vzdelávacie oblasti, medzi ktoré patria:
  • Človek a hodnoty (náboženská výchova)
  • Človek a svet práce (technika)
  • Umenie a kultúra (výtvarná výchova, hudobná výchova)
  • Zdravie a pohyb (telesná výchova)

Vymedzenie vzdelávacích oblastí na hlavné a komplementárne nevypovedá o hodnote predmetov v rámci všeobecného vzdelávania. Rozdelenie zohľadňuje povahu predmetov a možnosti súčasnej organizácie vzdelávania v domácom prostredí. V dennom vzdelávacom režime žiakov majú obe skupiny vzdelávacích oblastí vyvážené zastúpenie, odlišuje sa však spôsob zadávania vzdelávacích aktivít. Znamená to teda, že žiaci dostávajú domáce zadania zo všetkých oblastí v primeranej forme a množstve.

Hlavné vzdelávacie oblasti sa plánujú tak, aby zahrňovali aktivity, na ktoré sa vzťahuje odporúčané časové vymedzenie v rámci dištančného vzdelávania žiakov

Obsah komplementárnych (doplnkových) vzdelávacích oblastí sa využíva ako doplnkové aktivity nad rámec hlavnej vzdelávacej záťaže, prípadne sa integruje (včleňuje) do obsahu hlavných vzdelávacích oblastí. V rámci nášho dištančného vzdelávania využívame medzipredmetové vzťahy a do zadania teda včleníme viac predmetov (napr. pri téme z literatúry sme využili výtvarnú súťaž o záložku do knihy, projekty z dejepisu sú hodnotené i po estetickej stránke – výtvarná výchova, správne odovzdávanie zadaní – súčasť informatiky...). Je preto potrebné, aby žiaci a rodičia pochopili, že každá zadaná úloha má svoj zmysel.

V jednotlivých ročníkoch základnej školy sme vzdelávanie pre hlavné vzdelávacie oblasti plánovali tak, aby bol dodržaný daný rozpis týždennej záťaže žiakov (teda odporúčaný týždenný počet online hodín):

Ročník

Rozsah hodín výučby

1. – 3.

 10h/týždeň

4. – 5.

  12h/týždeň

6. – 9.

 15 h/týždeň

 

Do uvedenej záťaže nie je započítaný čas, ktorý žiaci venujú aktivitám vymedzeným v rámci komplementárnych vzdelávacích oblastí. Komplementárne vzdelávacie aktivity sú plánované tak, aby pre žiakov neboli veľkou záťažou.

Samozrejme pri zostavovaní rozvrhu pre dištančné vzdelávanie sme ešte zohľadňovali (našťastie pre našu školu to bolo možné) aj počet súrodencov v rodine a snažili sme sa rozvrh zostaviť tak, aby sa im hodiny neprelínali, lebo zvyčajne v rodine je k dispozícii jeden notebook, ktorý je potrebný na online vyučovanie.

Počas dištančného vzdelávania sa snažíme pomôcť žiakom a rodičom individuálnym prístupom k tým žiakom, ktorí sú začlenení (majú špecifické problémy so vzdelávaním). Po dohode so zákonnými zástupcami riešime osobitne každú situáciu v čo najväčší prospech detí.

Všetky potrebné informácie o dištančnom vzdelávaní (kontakty, postupy, hodnotenie, rozvrhy) nájdete na našej webovej stránke a v prípade potreby sa na čokoľvek môžete spýtať telefonicky alebo mailom triednych učiteliek, vyučujúcich jednotlivých predmetov alebo riaditeľky školy.


 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Komjatná
    Školská 290, 034 96 Komjatná
  • 044/4373230
    0907/722849 (Ing. Monika Nogová, riaditeľka školy)
    0918347910 (Mgr. Barbora Magová, zástupkyňa riaditeľky školy pre ZŠ)
    0910/373230 (Eva Škutová, zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ)
    0910/273230 (Katarína Rakytová, vedúca ŠJ)

Fotogaléria