- Prečo zapísať svoje dieťa do MŠ
- Výber materskej školy - odporúčania pre rodičov
- Informačný list pre rodičov budúcich "škôlkárov"
- Ako pomôcť svojmu dieťaťu pri vstupe do MŠ
- Aby dieťa v materskej škole neplakalo
- Prvýkrát v materskej škole
- Mama príde alebo 10 krokov k správnemu vstupu do MŠ
- Adaptačný pobyt v materskej škole
- Choré či nedoliečené dieťa do MŠ nepatrí
- Popoludňajší odpočinok detí
- Nástup do školy a školská zrelosť
- Zápis detí do 1. ročníka ZŠ
- Cvičenia pre predškolákov-CPPPaP Rbk
- Ako by sa mal správať budúci prvák
- Čo by mal vedieť budúci prvák
- Ako rozvíjať kreativitu predškolákov
- Logopédia
- Logopedické a špeciálno-pedagogické vyšetrenie v MŠ
- Zabavte sa spolu
- Preventívno-výchovný program "Filipkove dobrodružstvá"
Choré či nedoliečené dieťa do MŠ nepatrí
Choré či nedoliečené dieťa
do materskej školy nepatrí
Dieťa je podľa odborníkov náchylnejšie na ochorenia, pretože imunita sa u neho ešte len vyvíja a má inú bakteriálnu flóru ako dospelý človek."Preto sú, pokiaľ ide o infekčné ochorenia, najrizikovejšou skupinou."
Hygienici upozorňujú rodičov, aby svoje choré alebo nedoliečené dieťa nenosili do materskej školy. Jeho priskorý návratpredlžuje jeho rekonvalescenciu, a zároveň zvyšuje riziko nakazenia ostatných detí.
V materských školách je okrem dodržiavania hygienických návykov mimoriadne dôležité dbať na takzvaný ranný filter. Ten musia zo zákona zabezpečiť zodpovedné osoby -učiteľky MŠ. Ak dieťa prejavuje známky ochorenia, učiteľka dieťa neprijme.Na základe potvrdenia od lekára,alebo preliečení môže byť dieťa prijaté späť do kolektívu detí v MŠ.
"Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia totiž uvádza, že v predškolskom zariadení môže byť umiestnené iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia."
Ak sa počas dňa u dieťaťa prejavia príznaky akútneho prenosného ochorenia, predškolské zariadenie ho je povinné od ostatných izolovať, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a okamžite informovať zákonného zástupcu.
Deťom podľa odborníčky na hygienu treba neustále pripomínať dôležitosť dôkladného umývania rúk s upozornením, že iba opláchnutie pod tečúcou teplou vodou nestačí. Potrebná je aj poriadna dávka mydla. Umývaním rúk totiž možno čo najjednoduchšie predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb vrátane respiračných. Najlepšie je po dôkladnom opláchnutí použiť jednorazovú utierku alebo čistý uterák. Dieťaťu treba zdôrazniť, že ruky si má umývať po príchode do školy i návrate domov, pred a po jedle, po každom použití toalety, po kašľaní, kýchaní, pri fúkaní a čistení nosa a znečistení rúk.
Takisto je dôležité dbať u detí v zimnom období na posilnenie imunity formou prísunu vitamínov a minerálnych látok, najmä vitamínu C a to dostatočným množstvom ovocia a zeleniny. Najdôležitejšie je naučiť deti pravidelnej dennej konzumácii ovocia a zeleniny, počas celého roka, teda nielen v čase zvýšeného výskytu respiračných infekcií.