• Prečo zapísať svoje dieťa do MŠ

        •  

          Prečo zapísať svoje dieťa do materskej školy

           

           

          Vážení rodičia.

          Po prečítaní tohto článku sa možno mnohí z Vás dozvedia odpoveď na otázku: „Prečo mám dať svoje dieťa do materskej školy?“

                   Každý rodič má na výchovu svojho dieťaťa svoje metódy často krát odlišné od metód iných rodičov. Je pravda, že každá rodina vychováva svoje dieťa inak. Možno že si poniektorí z Vás povedia, že Vaše dieťa nebude vychovávať nikto cudzí, veď Vy ho naučíte všetko čo pre vstup do ZŠ potrebuje. Dovolili by sme si s Vami nesúhlasiť.

                   Materská škola dopĺňa rodinnú výchovu o výchovno- vzdelávaciu činnosť zameranú na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa. Predškolská dochádzka a samotná návšteva detského kolektívu naučí dieťa správať sa v situáciách, ktoré sa v rodinách bežne nestávajú. Dieťa si zvykne a naučí sa žiť v kolektíve, často sa naučí prehrávať ale aj presadiť sa v skupine detí. Už v tomto období sú jasné a viditeľné prejavy osobnosti dieťaťa vo vzťahu k iným deťom. Rodič či pedagóg má preto stále čas zareagovať a správne dieťa usmerniť. Správanie sa v rovnocennom kolektíve detí je úplne odlišné od správania sa v úzkom kruhu rodiny. Taktiež sa dieťa naučí rešpektovať inú autoritu ako rodiča. V neposlednom rade sa dieťa naučí mnoho hier, piesni, básni či riekaniek a získa veľa nových vedomostí, poznatkov a zručností v súlade so  Štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie v materských školách, prostredníctvom ktorého garantuje štát kvalitu inštitucionálneho vzdelávania v materskej škole učiteľkami, ktoré spĺňajú podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti.

                   Stáva sa, že poniektorí rodičia nie sú si istí, či je ich dieťa pripravené na vstup do materskej školy. Možno že sa pýtate známych či priateľov čo všetko je treba zabezpečiť, podniknúť, alebo ako pripraviť svoje dieťa pre vstup do materskej školy.

                   Dovoľte nám niekoľko užitočných rád z našej dlhoročnej praxe.

          Často je ťažké nájsť si dostatok času na vypočutie si dobrých rád od učiteliek Vašich detí a nám učiteľkám zas nevyhovujú rozhovory medzi dverami o Vašich deťoch najmä, keď v triede pobehuje ešte zopár detí na ktoré musíme dávať pozor. Preto každý z Vás sa musí zamyslieť nad otázkou:      

          "JE MOJE DIEŤA PRIPRAVENÉ A SCHOPNÉ NAVŠTEVOVAŤ MŠ?"

           

          Hneď na začiatku je potrebné si odpovedať na otázky:

          Komunikuje moje dieťa? Mnohé deti nekomunikujú, alebo komunikujú len s vami rodičmi. Z toho dôvodu môže byť adaptácia Vášho dieťaťa náročnejšia, ale ak budeme trpezliví, Vy aj my, všetko sa podarí.

          Rozpráva moje dieťa zrozumiteľne?  Rečou Vaše dieťa vyjadruje svoje potreby, ktoré sa mu my, učiteľky, snažíme splniť. Je dôležité, aby vedelo vyjadriť základné biologické potreby- Treba mi cikať; som hladný; som smädný-

          Má moje dieťa primeranú slovnú zásobu? Dieťa nemusí mať bohatú slovnú zásobu. Jeho reč sa rozvíja postupne.

          Vie si moje dieťa obuť papučky, topánočky, obliecť nohavice?  Ak Vaše dieťa zvláda tieto činnosti je to pre učiteľku výhra. Ak nie NEVADÍ, SPOLOČNE SA TO NAUČÍME. Predstavte si ako idete  von so svojim dieťatkom a oblečiete mu jednu mikinu, topánočky, čiapku, vetrovku a hotovo. No učiteľka často musí zobrať do rúk 15 - 22 mikín, topánok, čiapok či vetroviek. Preto učte svoje deti aby boli aj doma samostatné a ťahajme spolu za jeden koniec. Nechajte ich doma obliekať sa samé.

          Vie moje dieťa jesť samostatne? Často sa stáva, že pri nedostatku času, alebo z iných príčin, nakŕmite svoje dieťa. Tým pádom máte hotovo, aj dieťa je čisté aj Vy máte doma čisto. Opäť si predstavte učiteľku, ktorá musí nakŕmiť oveľa viac detí ako Vy. NECHÁVAJTE jesť svoje deti doma samostatne, venujte im dostatok času, NEHNEVAJTE SA ak urobia neporiadok.

          Správne obliekam svoje dieťa do MŠ? Možno si myslíte, že už preháňame, ale verte, že vhodné oblečenie je dôležité aj pre Vaše dieťa aj pre nás učiteľky. Z praxe by sme si dovolili dať Vám niekoľko rád, ako obliekať dieťa do MŠ.

          -    dieťa potrebuje voľné a nenáročné oblečenie, ktoré sa ľahko oblieka.

          Pritesné oblečenie zmarí snahu Vášho dieťaťa obliekať sa samostatne, nejde mu to. Oblečenie plné gombíkov, zipsov a praciek je absolútne nepraktické aj keď je pekné. Ale Vaše deti sú pekné aj bez toho a budú šťastnejšie ak to zvládnu samé. Chceme predsa, aby boli samostatné a nečakali v rade na ruky učiteľky, ktorá ich oblečie/ ale pomáhať sa má /.

          -     papučky majú byť dostatočne veľké na celú nohu. Nevhodné sú šľapky zo zdravotného a bezpečného hľadiska a papučky so zipsami a prackami.

          -     dajte svojmu dieťaťu náhradné oblečenie, môžu sa stať rôzne nehody či už v triede (namočenie, obedovanie, maľovanie), alebo vonku (pád do mláky a pod.). Nebolo by na škodu mať aj náhradné obutie. Predstavte si, že idete do MŠ a je zlé počasie. Svojmu dieťaťu obujete nevzdušné topánky alebo gumené čižmy, ale do pobytu vonku sa krásne vyčasí a my nemáme sandálky. POROZMÝŠĽAJTE.

          A to najdôležitejšie na koniec:

          1.    Rozprávame sa so svojim dieťaťom o MŠ?

          2.    Vysvetlili sme mu, prečo ide do MŠ?

          3.    Zvládneme aj my, rodičia, odchod dieťaťa do kolektívu?

          Odborníci stanovili obdobie 3 roku dieťaťa ako obdobie kedy je fyzicky a psychicky zrelé pre vstup do MŠ.

                Detská dušička je veľmi krehká. Do 3 roku života vyrastajú pri rodičoch v harmonickej rodine (či už úplnej alebo nie), pri svojich blízkych a Tí sú tam pre neho. Odrazu príde do kolektívu 15 - 20 detí ako sú ony. Všetky potrebujú citlivý prístup, pohladenie, pritúlenie, pomoc, pozornosť, ale ,,náhradná mama“ je len jedna a to pre všetky deti. Je to veľmi ťažké zvládnuť toto všetko pre nich, pre nás a pre Vás.

          NEBOJTE SA, VERTE NÁM, ZVLÁDNEME TO!

          Bude to postupne, trpezlivo a bez negatívnych emócií.

          Nestrašte svoje dieťa škôlkou rozhovorom typu: Veď počkaj, v škôlke budeš musieť... Nevypytujte sa dieťaťa neustále či sa teší do škôlky. Odchod do MŠ mu vysvetlite ako prirodzený jav, ktorý má miesto v ich živote ( ja idem pracovať k iným tetám a ujom a ty ideš do škôlky k detičkám). Odlúčenie skráťte na čo najkratšiu dobu. Pusa, prezliecť, zakývať, do triedy a preč. Prílišné lúčenie sa môže vstup do triedy zhoršiť o 100%. Čím dlhšie sa lúčite, objímate, vysvetľujete vo dverách, tým viac viažete Vaše dieťa na seba. Potom sa dieťa rozplače a nevkročí do triedy. Ak niečo zabudnete, nevracajte sa späť, ale ak je to nevyhnutné zavolajte učiteľke, veď číslo svojej učiteľky má každý z Vás.

          Milí rodičia.

          Je to len zlomok toho, čo nás čaká, ale neľakajte sa. Ak nad týmito našimi radami porozmýšľate a budete ich brať vážne, my pevne VERÍME, ŽE SA TO PODARÍ. Pomôže to hlavne Vašim deťom, Vám ale aj nám.

           

          Tešíme sa na Vás!

          Kolektív materskej školy.