Akcie školy

Beseda s policajtami

V našej škole sa uskutočnila policajná prednáška. Dvaja policajti nám hovorili o rôznych priestupkoch mladistvých. Mgr. Gabriela Španková nás navštívila aj v minulom roku.
Najčastejšie nebezpečenstvá pre nás sú hlavne drogy. Niektorí mladiství vedia o drogách viac ako väčšina dospelých. Toro drvivé zistenie spôsobuje, že mladiství vo veku štrnásť až pätnásť rokov sú agresívni a nevrlí voči ostatným ľuďom.
Veľa mladých ľudí taktiež podlieha závislostiam, čo často vedie nakoniec až k smrti. Smrť mladistvých sa neviaže len s drogami, ale aj s dopravnými nehodami. Pätnásť ročných chlapcov často láka vlastníctvo motorky, ktorá je neraz príčinou ťažkých zranení až smrti. Niektorí "pubertiaci" si myslia, že policajtov nezaujímajú nejakí mladí motorkári. No opak je však pravdou. Dopravných policajtov veľmi "bavia" takéto naháňačky. No niektorých mladých zaujímajú nie len motorky. Už šestnásť roční chlapci jazdia na požičaných alebo kradnutých autách. Bez vodičských preukazov sa preháňajú po hlavných cestách a ohrozujú nie len seba, ale aj ostatných vodičov. Niektoré z nich dokonca vedú až k hrozným tragédiám.
Ak ešte nemajú štrnásť rokov idú do nápravno - výchovného ústavu, ktorý sa nachádza v Žiline. Od štrnástich rokov sú za seba plne zodpovední. Ich trest sa znižuje na polovicu, ale akonáhle dovŕšia osemnásty rok života, trest sa nemôže znížiť. Takto si premrhajú svoju mladosť.
Preto nedovoľte ani vy vašim deťom, aby jazdili takto neuvážene bez vodičských preukazov a nerobili žiadne priestupky.

Katarína  Vajzerová - 9. ročník