Čo potrebujeme do materskej školy v septembri List pre maminku a ocinka

List pre maminku

a ocinka

Už som sa stal (a) „škôlkarom“ a dokážem sa s pomocou dospelého alebo i sám obliecť, obuť, umyť a učesať, vypýtam sa na WC, sám sa najem lyžicou, príborom a určite už dávno nenosím plienky a nemám cumlík. Nastal čas, kedy sa chcem naučiť ešte viac a dokážem to už aj bez vás, za pomoci mojich pani učiteliek, ktoré mi vás na určitý čas nahradia.

A teraz vás zoznámim s mojou materskou školou:

MŠ sa otvára o 6:30 a zatvára o 16:00 hod. Privádzajte ma sem včas, najneskôr do 8:00 hod., aby som sa pohral s kamarátmi. O 8:00 hod sa materská škola zamyká. Keď to bude potrebné (náhodou zaspíme, pôjdem na vyšetrenie ale prídem), nezabudnite to oznámiť do 8:00 hod. mojim pani učiteľkám, aby ma s kamarátmi chvíľku čakali. Po zazvonení Vám otvorí  elektrický audio vrátnik. Ak v niektorý deň do MŠ neprídem, nezabudnite ma odhlásiť.

• Ráno  ma do triedy preberie pani učiteľka zdravého, na základe „ranného filtra“ - pohľadom skontroluje oči, uši, nos a viditeľné časti kože a vyzve ma aby som „zakašlal/a“. Nepreberie ma ak mám tieto príznaky: zvýšená telesná teplota, oči výrazne lesklé alebo červené, s hnisavým výtokom („karpinami“), z uší mi vyteká tekutina a je zaschnutá na ušnici, z nosa vyteká hustá skalená tekutina, okolie nosa je červené, podráždené, na tvári alebo na končatinách sú zapálené, hnisajúce miesta a miesta aj s chrastami, intenzívny dusivý kašeľ alebo výrazný vlhký produktívny kašeľ, vracanie, riedka stolica.
  • Deň trávime hrami a aktivitami vo svojich triedach: Slniečka (2-3), Lienky (4-5) a Včielky (5-6), kde sme rozdelení podľa uvedeného veku.
  • V jedálni sa striedame v 2 etapách (1. a 2. trieda spolu, 3 trieda samostatne).
  • Každý deň, za každého počasia  chodíme vonku.
  • Pravidelne chodíme na toaletu, kde už vieme samostatne používať toaletný papier, umývať si ruky mydlom, utierať sa uterákom alebo papierovou utierkou a všetci si budeme podľa aktuálnej epidemiologickej situácie umývať zúbky.
  • Všetky svoje osobné veci (uterák, pohár na zubnú kefku a na pitný režim) mám označené svojou značkou, ktorú mám aj na skrinke.
  • Pitný režim máme zabezpečený aj v triede - čistú vodu, ktorá je pre nás najzdravšia. Nedávajte mi, prosím, do skrinky nápoje alebo sladkosti. Nemusíte sa báť, určite tu nebudeme hladní alebo smädní. Do MŠ je zakázané nosiť akékoľvek potraviny.
  • V šatni mám svoju skrinku na uloženie osobných vecí a prezuviek. Nevyhovujúce sú pre mňa šľapky, lebo nie sú bezpečné. Keď ma budete sprevádzať do triedy, aby ste ma odovzdali pani učiteľke, vždy použite návleky na topánky. Do triedy však z hygienických dôvodov nevstupujte.
  • V septembri sa vypĺňajú rôzne tlačivá, ( splnomocnenie, informované súhlasy, bezinfekčnosť, súhlas dotknutej osoby, čestné vyhlásenie...) ktoré Vám v prvý deň dajú moje pani učiteľky alebo si ich môžete vyzdvihnúť vopred,  posledný augustový týždeň v materskej škole.

Čo do materskej školy potrebujem:

všetky osobné veci označené mojim menom, lebo kamaráti môžu mať také isté

• pevná obuv na prezutie (papuče, sandále nie šľapky),
  • pyžamo (1x týždenne),
  • náhradné oblečenie (do skrinky),
  • úbor na cvičenie 5-6 ročné deti (plátenné vrecúško,  biele tričko s krátkym rukávom, krátke nohavice),
  • pršiplášť - do skrinky,
  • hrebeň na šnúrke - dlhovlasé dievčatá,
  • zubná kefka,
  • nepremokavá plachta na matrac - ak sa  mi stane občas nehoda,

• Možno sa stane, že si budem chcieť vziať do materskej školy niečo nevhodné (sladkosti, peniaze, hračky a pod.), ktoré môžu mne alebo mojim kamarátom ublížiť alebo sa „zatúlať“ - ja ich tam naozaj nepotrebujem. Hračiek máme v materskej škole naozaj dosť.

• Ak by som pre chorobu nenavštevoval/a MŠ viac ako 3 dni, odovzdajte mojej pani učiteľke potvrdenie lekára, ak chýbam viac ako päť dní z iných dôvodov, vyplňte tlačivo o bezinfekčnosti. Na podávanie liekov ani pichanie injekcií v materskej škole pani učiteľky nemajú oprávnenie. Vo veľmi odôvodnených prípadoch (iba život zachraňujúce lieky) sa dá upraviť podávanie liekov na základe lekárskej správy a individuálnej písomnej dohody. Ak nemôžem jesť alebo piť niektoré potraviny, odborný lekár mi to určite potvrdí písomne.

• Medzi kamarátov ma vždy privádzajte len zdravého a čistého, aby som neohrozil ich zdravie. Pravidelne mi kontrolujte vlasy, obliekajte ma primerane ročnému obdobiu a počasiu ( v zime oteplovačky, rukavice, v lete šiltovky, klobúčiky) - lepšie sa budem cítiť vo voľnejšom športovom oblečení, pretože veľa času trávim hrami a pobytom vonku.

• Každý mesiac mi uhraďte do 10. v príslušnom mesiaci poplatok na čiastočnú úhradu poplatkov za pobyt dieťaťa v materskej škole, ak ešte nie som predškolák a poplatok za stravu. Dbajte prosím na to, aby ste tento termín dodržali.

• V šatni je aj nástenka, ktorá slúži na dôležité oznamy. Venujte im, prosím, pozornosť, aby ste vedeli, kedy pôjdeme do divadla, kedy je prerušená prevádzka materskej školy a pod.

• Na uľahčenie môjho vstupu do materskej školy pani učiteľky pre mňa pripravili adaptačný program - doprajte mi čas, aby som si zvykol/zvykla. Môžem chodiť do MŠ na jednu, dve a najviac štyri hodiny maximálne po dobu 3 mesiacov a ak si zvyknem, môžem navštevovať MŠ v dohodnutom čase. Ak mi to nepôjde, môžem prerušiť dochádzku do MŠ na dohodnutý čas a skúsime to neskôr znova.

• Niekedy sa môže stať, že sa budete chcieť s pani učiteľkami porozprávať o tom, ako sa mi v kolektíve darí, čo všetko zvládnem, aký som ku kamarátom a pod. Dohodnite si s nimi stretnutie a nikdy nezačínajte takýto rozhovor v prítomnosti iných ľudí, detí a najmä mňa.

• Ďalšie dôležité veci Vám povedia pani učiteľky v našej  materskej škole na spoločnom  stretnutí v septembri alebo si ich môžete prečítať na internetovej stránke školy.

Váš syn, Vaša dcéra.