Prečo zapísať svoje dieťa do MŠ Výber materskej školy - odporúčania pre rodičov Informačný list pre rodičov budúcich "škôlkárov" Ako pomôcť svojmu dieťaťu pri vstupe do MŠ Aby dieťa v materskej škole neplakalo Prvýkrát v materskej škole Mama príde alebo 10 krokov k správnemu vstupu do MŠ Adaptačný pobyt v materskej škole Choré či nedoliečené dieťa do MŠ nepatrí Popoludňajší odpočinok detí Nástup do školy a školská zrelosť Zápis detí do 1. ročníka ZŠ Cvičenia pre predškolákov-CPPPaP Rbk Ako by sa mal správať budúci prvák Čo by mal vedieť budúci prvák Ako rozvíjať kreativitu predškolákov Logopédia Logopedické a špeciálno-pedagogické vyšetrenie v MŠ Zabavte sa spolu Preventívno-výchovný program "Filipkove dobrodružstvá"

Centrum pedagogicko-psychologického

poradenstva a prevencie

I.Houdeka 2351, 034 01  Ružomberok

044/4342634, 4328054  www.ppprk.sk, cpppap@ppprk.sk

Filipkove dobrodružstvá

Zameranie programu:

• preventívno–výchovný program zameraný na starostlivosť o zdravie a prevenciu drogových závislostí;
  • vzdelávanie detí a žiakov prostredníctvom zážitkových aktivít a hry;
  • počas jednotlivých stretnutí sa využíva bábika Filipko, ktorá komunikuje s deťmi a rozpráva im zážitky z Krajiny zdravia a Zlovestného ostrova.

Cieľová skupina:

• deti predškolského veku v prostredí Materských škôl;
  • žiaci 1.stupňa základných škôl;
  • ohrozené skupiny detí, ktoré môžu prichádzať do kontaktu s návykovými látkami.

Trvanie programu:

• 4 stretnutia po dobu 4 týždňov;
  • program sa realizuje v prostredí MŠ alebo ZŠ počas vyučovania a po dohode s tr. učiteľom;
  • realizuje sa počas jednej vyučovacej hodiny – 45 min.

Témy stretnutí:

1. stretnutie: Zoznámenie sa, zdravie, starostlivosť o zdravie a choroba.

Prvá hodina je venovaná zoznámeniu sa s deťmi. Deti sa tiež zoznámia s postavou Filipka, jeho príbehom a s témami našich stretnutí. Spolu si určíme pravidlá a spôsob realizácie hodiny.

Porozprávame sa na tému – zdravie a choroba. Čo znemená byť zdravý a chorý a čo robiť pre podporu svojho zdravia. V závere sa hráme hru, ako Filipko ochorel. Úlohou detí je postarať sa o neho.

2. stretnutie: Krajina zdravia a dýchanie.

S deťmi sa opäť rozprávame na tému zdravia. Zopakujeme si, čo pre nás znamená a ako sa oň starať. Filipko s deťmi navštívi „Krajinu zdravia“. Hovoríme o dôležitosti pobytu na čerstvom vzduchu.

Pomocou obrázkov si vysvetľujeme proces dýchania, na čo nám slúžia červené krvinky, ako roznášajú kyslík do celého tela. V závere vedomosti podporíme hrou, ktorá by mala prispieť k lepšiemu pochopeniu témy.

3. stretnutie: Zlovestný ostrov a závislosť (alkohol a cigarety).

Filipko navštívi Zlovestný ostrov a spolu s deťmi na ňom objavuje nepriateľov zdravia (tabakoví banditi, alkoholín). Deťom sa snažíme priblížiť, ako nám škodia, že spôsobujú závislosť.

Objasníme si pojem závislosť. Pre deti je často lepšie pochopiteľné vysvetlenie pojmu závislosť napr. na sladkostiach alebo na počítači či mobile.

Ďalej sa s deťmi rozprávame o cigaretách, ako nám poškodzujú zdravie a aký je ich negatívny dopad na život človeka. Vysvetľujeme, kto je to nedobrovoľný fajčiar. V závere sa zahráme hru, ktorá má deťom názorne priblížiť, aké zdravotné riziká fajčenie prináša.

Vysvetlíme si, že aj alkohol je jed, ničí náš mozog, pečeň, žalúdok, zrak. Veku primeraným spôsobom sú podané aj informácie o dopade závislosti na alkohole na život človeka, na život jeho rodiny. Vedomosti o účinkoch alkoholu utvrdíme hrou.

V závere spomenieme, že existujú aj iné veľmi škodlivé látky, ktoré ničia naše zdravie a majú rôzne, i skryté podoby. Zdôrazníme deťom, aby si nebrali od cudzích ľudí cukríky a iné sladkosti.

4. stretnutie: Opakovanie a rozlúčka.

S deťmi si zopakujeme všetko, o čom sme sa na predchádzajúcich stretnutiach rozprávali. Každé dieťa dostane odmenu a diplom za účasť a aktivitu. Spolu sa rozlúčime s Filipkom.

Dôležitosť včasnej prevencie:

V súčasnosti z praxe vyvstáva požiadavka posúvania preventívnych aktivít do nižších ročníkov. Vďaka rozvoju a ľahkej dostupnosti masovokomunikačných prostriedkov sa deti majú možnosť veľmi zavčasu stretnúť s pojmami, ktorým nie vždy správne rozumejú, a preto je prospešné im ich veku primeraným spôsobom priblížiť, vysvetliť a zdôrazniť riziká. Tak si môžu v bezpečnom prostredí formovať názor na danú problematiku.