Prečo zapísať svoje dieťa do MŠ Výber materskej školy - odporúčania pre rodičov Informačný list pre rodičov budúcich "škôlkárov" Ako pomôcť svojmu dieťaťu pri vstupe do MŠ Aby dieťa v materskej škole neplakalo Prvýkrát v materskej škole Mama príde alebo 10 krokov k správnemu vstupu do MŠ Adaptačný pobyt v materskej škole Choré či nedoliečené dieťa do MŠ nepatrí Popoludňajší odpočinok detí Nástup do školy a školská zrelosť Zápis detí do 1. ročníka ZŠ Cvičenia pre predškolákov-CPPPaP Rbk Ako by sa mal správať budúci prvák Čo by mal vedieť budúci prvák Ako rozvíjať kreativitu predškolákov Logopédia Logopedické a špeciálno-pedagogické vyšetrenie v MŠ Zabavte sa spolu Preventívno-výchovný program "Filipkove dobrodružstvá"

Logopedické a špeciálno-pedagogické vyšetrenie v MŠ

Centrum pedagogicko-psychologického

poradenstva a prevencie

I. Houdeka 2351, 034 01  Ružomberok

044/4342634, 4328054  www.ppprk.sk, cpppap@ppprk.sk

MILÍ RODIČIA

Prechod dieťaťa od hry v MŠ k pravidelnému učeniu v ZŠ býva pomerne náhly a neraz môže vyústiť do adaptačných ťažkostí, neúspechov a na seba nadväzujúcich problémov. Nie všetky deti z populácie 6-ročných sú zrelé a  pripravené pre plnenie požiadaviek školy. Zaškolenie nepripraveného – nezrelého dieťaťa môže viesť k vyučovacím, výchovným, osobnostným i zdravotným ťažkostiam.

Naše CPPPaP venuje zvýšenú pozornosť otázkam mapovania školskej zrelosti s cieľom včasného zachytenia oslabených oblastí u jednotlivých detí s následným odporúčaním na ich rozvoj.

Ponúkame Vám depistážpreventívne logopedické i špeciálno-pedagogické vyšetrenie dieťaťa zamerané na zmapovanie výslovnosti a základov gramotnosti, ktoré majú vplyv na osvojovanie školských vedomostí a zručností (čítanie, písanie, počítanie). Depistáž má poukázať na potrebu stimulácie v oslabených oblastiach a neurčuje  posúdenie odkladu povinnej školskej dochádzky.

Vyšetrenie je dobrovoľné (bezplatné), realizuje sa v priestoroch MŠ. Prebieha v skupinovej i individuálnej forme so zameraním na mapovanie jednotlivých schopností ako je: koncentrácia pozornosti, pracovná výdrž, reč - výslovnosť, grafomotorika, zrakové - sluchové vnímanie, všeobecná informovanosť, matematické predstavy.

Pre rodiča sa vypracováva odporúčanie z preventívneho  vyšetrenia. Podrobnejšie aktivity a cvičenia  k rozvoju jednotlivých oblastí  budú rodičovi k dispozícii na nástenke v priestoroch MŠ.

Naším prístupom a aktivitou v spolupráci s Vami a pracovníkmi MŠ môžeme prispieť k lepšej pripravenosti detí a ich úspešnejšiemu zaškoleniu.