Denný poriadok Ako prebieha deň v MŠ "Ranný filter" - Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v MŠ

Ako prebieha deň

v našej materskej škole

Výchova a vzdelávanie v materskej škole sa uskutočňuje prostredníctvom nasledovných foriem denných činností, ktoré sú prispôsobené veku detí a usmerňujú ich kvalifikované učiteľky pre predprimárne vzdelávanie.

• hry a činnosti podľa výberu detí,
  • zdravotné cvičenie,
  • vzdelávacia aktivita,
  • pobyt vonku,
  • činnosti zabezpečujúce životosprávu (ČZŽ osobná hygiena, stravovanie,

odpočinok).

Deň  sa  začína príchodom dieťaťa do materskej školy s rodičom alebo splnomocnenou osobou, prezliekaním a prezúvaním v šatni a odvzdaním ho pani učiteľke v zbernej triede, kde sa dieťa zapája do voľných hier.

O 7:00 hod. sa deti rozchádzajú do svojich tried a  pokračujú hrami a  činnosťami podľa výberu detí,  aktivitami,

ktoré organizuje učiteľka – predkladá a pripravuje pre deti rozmanité činnosti, ktoré pomôžu dieťaťu ráno sa správne naladiť do nového dňa (námetové, konštruktívne hry, výtvarné a pracovné aktivity, individuálne pracuje s dieťaťom, ktoré vyžaduje viac pozornosti a pod).

Po ukončení hier, ukladaní hračiek a upratovaní triedy nasleduje ranný kruh, kde sa spolu porozprávame s čím sme sa hrali, čo sa nám podarilo, ako sa cítime a čo budeme robiť počas dňa.

Nasleduje zdravotné cvičenie,

ktoré sa realizuje každý deň a môže mať formu motivovaného cvičenia, zdravotných cvikov, dychových a relaxačných cvičení alebo pohybovej hry. Cieľom je rozohriatie a precvičenie jednotlivých častí tela.

Po hygiene a desiate (činnosti zabezpečujúce životosprávu - ČZŽ)

učiteľka plynule prechádza k dopoludňajším vzdelávacím aktivitám,

hrám a činnostiam, počas ktorých deti plnia plánované vzdelávacie obsahy jednotlivých vzdelávacích oblastí. Poznatky,  ktoré si deti osvojujú úzko nadväzujú na ich aktuálnu vedomostnú úroveň. Sú zamerané na ich blízke okolie.  Nezabúdajte, že deti sa učia predovšetkým hrou a v hre. Výsledky z aktuálnej témy týždňa (zvládnutých úloh) často tvoria výzdobu chodieb.

Nasleduje pitný režim (voda na pitie je k dispozícii počas celého dňa), hygiena (ČZŽ), prezliekanie a pobyt vonku.

V rámci pobytu vonku

učiteľky dbajú o jeho primeranú  dĺžku, nakoľko prispieva  k otužovaniu detí a predchádzaniu chorobám. Pobyt vonku sa realizuje vo forme vychádzky, spontánnych pohybových aktivít, voľných hier, podľa poveternostných podmienok a záujmov detí. Po návrate do MŠ z pobytu vonku nasleduje

hygiena, obed (ČZŽ),

po ňom opäť hygiena (ČZŽ)

a postupný  kľudný prechod k príprave na odpočinok. Pri odpočinku, ktorý trvá minimálne 30 minút, učiteľka  využíva čítanie rozprávok, spev piesní, počúvanie MG – CD nahrávok.

Po odpočinku, hygiene a olovrante (ČZŽ)

majú deti možnosť  zvyšnú časť dňa prežiť v poludňajších vzdelávacích aktivitách, krúžkoch a hrách a činnostiach podľa výberu detí,

ktoré opäť organizuje učiteľka podľa plánu, aktuálnej nálady a záujmov detí. Po 15:00 deti individuálne odchádzajú domov so svojimi rodičmi, súrodencami, splnomocnenými osobami zo svojich tried a od 15:40 hod. zo zbernej triedy na prízemí.

Každý deň prežitý v MŠ má byť plnohodnotný a zmysluplný, dieťa má domov odchádzať s pocitom  spokojnosti a dobre prežitého dňa.

Vy - rodičia môžete jeho zvyšok obohatiť rozhovorom s dieťaťom o tom, čo prežilo v MŠ, zahrať sa s ním, alebo mu večer prečítať časť z jeho obľúbenej knižky.