Školský projekt KOCKA Zelená škola Danone Mliečna liga Modernizácia vzdelávacieho procesu Správaj sa normálne Medzinárodný projekt Prememeny regiónu Medzinárodný projekt Premeny regiónu - Bartošovice

Medzinárodný projekt Prememeny regiónu

Prezentácia a výstava projektu Premeny regiónu

Dňa 29. 2. 2008 sa v sále KD v Komjatnej uskutočnila prezentácia a výstava projektu Premeny regiónu. Tento projekt podporilo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR a je financovaný zo zdrojov Európskej únie. Projekt vypracovala bývalá pani riaditeľka Mária Kováčiková, projekt schválili a my sme sa pustili do práce.

Zapojiť sa do projektu Premeny regiónu sme sa rozhodli, lebo nás lákalo hľadať stopy minulosti, na ktorú sa my, deti, už nepamätáme, ale ktorá ešte žije v našich starých a prastarých rodičov. Minulosť sme spoznávali z ich rozprávania, zo starých kroník, fotografií, z tradícií, ktoré udržujeme v Komjatnej dodnes. Porovnávali sme staré a nové fotografie, zachytávali sme, ako čas zanechal stopy v architektúre, v obliekaní a v bežným prácach v domácnosti a na poli.

V Komjatnej aj dnes vidíme tzv. zrubovú architektúru, ktorá sa však postupne vytráca, lebo namiesto starých domov sa stavajú domy nové, ktoré majú prvky modernej architektúry.

V prvej časti projektu a výstavy sme zachytili práve premenu architektúry zrubovej na architektúru modernú.

V druhej časti sme sa zamerali na zmenu oblečenia v našej dedine Komjatná, na prácu našich predkov a na ich spoločenský život počas roka.

Na projekte pracovali: Martin Babic, Ján Gejdoš, Tomáš Kubis Šimon Hládek, Milan Čierny, Filip Paciga, Natália Babicová, Alica Babicová, Lívia Krúpová, Katarína Kubisová, Jana Kočibálová, Lenka Kováčová a Terézia Maťokárová. Žiaci pracovali pod vedením mojím a pod vedením pani učiteľky Helgy Mastišovej a Zuzany Salvovej.

Taký istý projekt robili aj žiaci z našej partnerskej školy z Čiech zo ZŠ Bartošovice. Na výstave mohli návštevníci porovnať premenu ich a našej dediny. Žiaci pracovali pod vedením pána učiteľa Vladimíra Petrvalského.

Výstava previedla návštevníkov históriou Komjatnej a Bartošovíc pomocou fotografií. Projekty nájdete aj na našej webovej stránke v sekcii Základná škola, súbory na stiahnutie.

Foto TU:

Monika Babicová