Nov výskumníkov 2022 Projekt Finančná sloboda OVB Návšteva z lesa Október - mesiac úcty k starším Pešo okolím Likavky Exkurzia vo Viedni Výstup na Veľký Choč Burza informácií pre žiakov 8. a 9.ročníka Medzinárodný deň školských knižníc Pasovačka prvákov Týždeň ľudských práv Naši turisti na Maline Brde Vianočné trhy 2022 Erasmus+ Lyžiarsky výcvik Piatková valentínska párty Školský karneval Olympiáda v anglickom jazyku „Shakespeare‘s Letter“ Big Bang vs. Stvorenie Sveta Prečítaj a nakresli Školské kolo - Hviezdoslavov Kubín Escape room game Be the change! - Buď zmenou - okresná výtvarná súťaž Prváci v Mestskej knižnici v Ružomberku Súťaž EKO-art Návšteva z Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne Zápis prvákov 2023 Slávik Slovenska - školské kolo Deň Zeme 2023 Svetový týždeň peňazí (Global Money Week) 2023 Marec – Mesiac knihy Práci a druháci objavovali príbehy Pippi Dlhej Pančuchy Ako sa z tretiakov a štvrtákov stali detektívi Marec mesiac knihy v ŠKD Prečo je marec mesiacom kníh? Jarné upratovanie s Fusaklami! Piataci v oravskej knižnici Úspešní poeti z Komjatnej „Čítajme si...“ 2023 Ekonomická olympiáda pre ZŠ Matematický klokan Okresné kolo v atletike s úspechom Oslava MDD Súťaž Družstvá mladých zdravotníkov Liptova Englishstar Exkurzia v banke Školská akadémia 2023 Tretiaci a štvrtáci na KUK feste

Be the change! - Buď zmenou - okresná výtvarná súťaž

22. 3. 2023 sme si pripomenuli Svetový deň vody, ktorého medzinárodná kampaň sa tento rok nesie v duchu Be the change (Buď zmenou). Uvedomujeme si naliehavú potrebu aktívne hovoriť o globálnom probléme nedostatku pitnej vody, aj preto sme sa zapojili so žiakmi druhého stupňa do okresnej výtvarnej súťaže, ktorú vyhlásila Vodárenská spoločnosť Ružomberok (v spolupráci s partnermi). Cieľom súťaže bolo upozorniť na globálny problém nedostatku pitnej vody a pokúsiť sa ponúknuť v prácach riešenia, ako šetriť pitnou vodou. Do súťaže sme mohli vybrať päť výtvarných prác (viď foto). Vybrali sme prácu Tomáša Poliaka, Natálie Praženicovej, Kristíny Pacherovej, Sofie Gallovej a Sofie Veselovskej. Žiakom patrí veľká pochvala, pretože ich výtvory boli skutočne pekné a kreatívne.

Tešíme sa, že sa nám podarilo v súťaži získať krásne tretie miesto, ktoré patrí žiačke siedmej triedy, Sofii Veselovskej.

24. 3. sme sa zúčastnili stretnutia pri príležitosti Svetového dňa vody, na ktorom boli ocenení aj víťazi výtvarnej súťaže. Sofiina práca má názov Save water, save life (Zachráň vodu, zachráň život), upozorňuje v nej na skutočnosť, že zatiaľ čo hlavne v afrických krajinách trpia akútnym nedostatkom pitnej vody, my ňou často plytváme. Možno si ani neuvedomujeme, že na výrobu jedného trička je potrebných tritisíc litrov vody, na výrobu nových džínsov až desaťtisíc...                                                                                           Hoci sme sa na stretnutí dozvedeli, že v našom regióne máme (zatiaľ) dostatok kvalitnej pitnej vody, za čo môžeme byť vďační, avšak každým rokom klesajú hladiny našich vodných nádrží, čo je dôsledkom globálneho otepľovania, ktoré sa podpisuje pod nedostatok vody na našej planéte. Je preto na nás, aby sme sa aj my sami stali zmenou, ktorá bude viesť krôčik po krôčiku k záchrane našej vody, nášho života.

Pripájame niekoľko nenáročných tipov, vďaka ktorým môžeme znížiť spotrebu vody v našich domácnostiach:

• kúpanie vo vani vymeniť za sprchu
  • byť dôsledný a nenechávať tiecť/kvapkať vodu z kohútikov
  • neumývať riad pod tečúcou vodou
  • v záhrade polievať pomocou krhly a nie hadice
  • premyslieť si, či skutočne potrebujem to dvadsiate piate tričko J
  • v prípade potreby navštíviť second hand namiesto kúpy nového oblečenia (tzv. fast fashion)
  • nepoužívať plastové fľaše (aj na ich výrobu je potrebných niekoľko stoviek litrov vody

FOTO:TU