Začal sa nový školský rok 2021/2022 Preventívne logopedické vyšetrenie KOZMO a jeho dobrodružstvá Praktikantky v MŠ Šarkaniáda Mesiac úcty k starším Deň materských škôl Divadelné predstavenie "Danka a Janka" Celoslovenská výtvarná súťaž "Pramienok 2021" Posedenie s Mikulášom Špeciálnopedagogická depistáž v MŠ Detský karneval Dopoludnie s rozprávkou Čítanie s ujom Mrkvičkom Dopoludnie s básničkou Návšteva knižnice Výtvarná súťaž - Vesmír očami detí Výtvarná súťaž - Ku Dňu hasičov Návšteva Včielok v 1. triede Deň matiek Medzinárodný deň detí Escape room Výlet na kolibu Včielky v Galérii Ľudovíta Fullu Rozlúčka s predškolákmi

KOZMO

A JEHO DOBRODRUŽSTVÁ

Kozmo je kozmonaut, ktorý pochádza z planéty Zem. Veľmi rád vylepšuje svoj kozmoplán, ale ešte radšej lieta vesmírom a objavuje nové planéty. Na nich vždy nájde niečo nové a zaujímavé. Napríklad spozná nových kamarátov. Sprevádzajú ho pani Martina Večereková a Natália Matušáková z CPPPaP v Ružomberku.

Kozmo a jeho dobrodružstvá je preventívny program, ktorý chce poukázať na to, ako žiť v tolerantnom svete, vo svete rešpektujúcom potreby a názory iných.

Ide o 10 stretnutí, ktoré sa realizujú jedenkrát za týždeň v 3. triede našej materskej školy.

1. stretnutie - Zoznámenie sa s Kozmom

Prvé stretnutie (30.9.) bolo zamerané na oboznámenie sa s bábkou – Kozma. Kozmo sa snažil ukázať deťom, že jeho návšteva materskej školy má jasný cieľ upozorňuje na nevhodné správanie, kde môžeme spoločnými silami pomôcť, aby takéto prejavy správania nemali či už na Zemi alebo vo vesmíre žiadnu moc. Kozmo deťom daroval pumpu vyrobenú z krabice, aby si do nej hádzali medailóniky znamenajúce ich dobrý skutok. Túto pumpu bude každý týždeň kontrolovať, aby zistil, či sa deti správajú dobre.

2. stretnutie - Planéta Krikľúň

Druhé stretnutie (7.10.) bolo zamerané na ich emócie. Kozmo deťom opisoval svoj príchod z planéty Krikľúň. Poukazoval na to, že mimozemšťania, ktorých navštívil, sa správali nevhodne. Vysvetlil im, aké správanie je správne, že sa majú k sebe správať tolerantne, milo a nebyť k sebe zlí. Začal deťom ukazovať smajlíky, pričom každý smajlík predstavoval inú náladu. Pri každom smajlíku sa Kozmo zastavil, deťom položil otázky a deti mu s radosťou odpovedali.                                                                                                                                          Dianka B.

3. stretnutie - Planéta Haha

Kým sme čakali na ďalšie správy od Kozma, vo štvrtok (14.10.) náš kamarát objavil novú planétu.  Priletel na svojom kozmopláne, usadil sa na vesmírnej deke a zvítal sa so všetkými kamarátmi. Nezabudol skontrolovať kozmopumpu, ktorá bola plná pozitívnej slniečkovej energie, vďaka našim dobrým skutkom. Porozprával nám o novej žltej planéte Haha. Niektorí tam považujú za najdôležitejšie to, kde a ako bývajú a posmievajú sa kvôli tomu kde a ako žijeme. A pri tom posmievaní sa nikto necíti príjemne. Aj keď sme všetci rozdielny, používame podobné emócie, ktoré mu deti vedeli nielen ukázať ale aj v skupinkách určiť a priradiť do pripravených domčekov.

4. stretnutie - Planéta Chichi

V utorok (19.10.) priletel Kozmo z planéty Chichi. Aj keď kozmopumpa tentokrát nebola celkom plná, nevadí, veď od poslednej návštevy neprešiel ani celý týždeň. Priniesol nám nový príbeh o posmievaní. Nemusíme všetci vyzerať rovnako, aj tak môžeme byť k sebe slušný a milí.  Deti sa porovnávali  v skupinkách rozdelených podľa farby očí, vlasov, kde nikto nebol úplne rovnaký. Aj keď niekto vyzerá inak ako my, neposmievame sa mu.

5. stretnutie - Planéta Kolorka

V stredu (27.10.) nám Kozmo prezradil príbeh "O kamarátoch z planéty Kolorka". Farba pleti nie je kritérium pre výber kamarátov – všetci sme predsa kamaráti v triede, kamaráti vo svete. Sme rozdielny, každý sme jedinečný, mali by sme sa však ku každému správať slušne a milo. Spolu sme sa zahrali a vzájomne sa porovnávali - veď sme kamaráti!

6. stretnutie - Planéta Majto

Povedzte sami – brali by ste niekomu veci bez opýtania?  O tom nám priletel Kozmo porozprávať po týždennej pauze vo štvrtok (11.11.)  Náš kamarát bol na planéte Majto, kde sa stretol s niečím naozaj čudným. Brať veci kamarátom ? Veď keď si chceme od niekoho niečo požičať, slušne si vypýtame a nezabudneme poďakovať.  Aj  kozmo pumpu napĺňame slniečkovou energiou iba na základe slušného správania a dobrých skutkov.

7. stretnutie - Planéta Bumbác

Bitka ako riešenie? To môže napadnúť iba mimozemšťanovi, ktorý sa nadýchal hviezdneho prachu. Kozmo bol na planéte BUMBÁC a vo štvrtok (25.11.) nám porozprával o hádke dvoch sestričiek. Veď ak sa s kamarátom pohádame, porozprávajme sa o tom. Nebime sa! V malých skupinkách sme si poskladali puzzle, nehádali sme sa pri tom a ani sme sa nepobili - veď sme kamaráti.