Vyhodnotenie súťaže Tajomstvo listov Písanie listov druháčikom Motto školy v 3.B 4. ročníka regionálnej výtvarnej súťaže ,,Spájame sa pre rozvoj dolného Liptova“ Výtvarná súťaž ,,Nekonečný príbeh skla“ Súťaž Aké bude divadlo o 100 rokov? Literárne putovanie za bájami Prváci a časopis Vrabček Rozkvitla nám trieda Vznik loga školy Piataci a reklama Piataci a komiks Bublanina starej mamy Výtvarná výchova I. kolo výtvarnej výchovy - JAR Objavenie Ameriky Zdravie na tanieri Spolupráca krajín pri riešení koronavírusu Žabky Žabky a spomienky na ŠKD Žabky a Vrabček Žabky a voda II. kolo výtvarnej výchovy - JAR Veľká Británia a Írsko Prečo je Váh divá rieka Príprava raňajok ... Tretiaci a prírodoveda Vlastnoručne vyrobené hudobné nástroje Netradičné srdce pre mamku Poďakovanie mamke Deň rodiny Erb mojej rodiny Žabky a čas Stavovce Žabky a rastliny Púpava lieči aj zabáva Žabky a rastliny - koreň Ako si piataci poradili s opisom obrázka Žabky a rastliny - stonka

Vlastnoručne vyrobené hudobné nástroje

,,Hudba veľmi prospieva zdraviu ak ju správne užívame.“

Pythagoras

Veľkou časťou života našich detí je objavovanie zvukov, rytmu, hudby. My dospelí vieme, že to nie je len o zábave a dobrej nálade, ale aj o správnom vývine dieťaťa. Rytmikou, prácou so zvukmi podporujeme dieťa vo vývine jeho mozgu, vnímania a tiež emócií.

Na to, aby ste mali doma niekoľko hudobných nástrojov, nemusíte navštíviť špecializované obchody, ani utratiť veľký peňažný obnos. Stačí zapojiť šikovné rúčky a tvorivosť našich ratolestí.

Žiaci si v rámci hudobnej výchovy vytvorili hudobné nástroje z odpadového materiálu. Spojili tak hudobnú výchovu s výtvarnou výchovou a vytvorili si vlastné hudobné nástroje. Využili svoje hudobné znalosti, remeselné zručnosti a zhotovili originálne diela, ktoré tvorivo dozdobili. Pod ich šikovnými rúčkami vznikali píšťalky, kastanety, rumbagule, tamburíny, gitary, hrkálky, bubny, xylofón, hadicový roh. Inšpirujte sa s nami!

Posielame pár nápadov na výrobu bubna, gumičkovej gitary a vrchnákovej tamburíny.

Bavte sa a popusťte uzdu svojej fantázii!

BUBON

Materiál:

• Prázdna plechovka z ovsenej kaše alebo kávy (pevná)
  • Kus hrubého plastu,  napríklad z plastovej nádoby na odpadky alebo veľkého balóna
  • Pravítko
  • Popisovač
  • Nožnice
  • Veľká gumička alebo lepiaca páska
  • Lyžica, palička alebo ceruzka

1. Ozdobte plechovku.

2. Odmerajte priemer plechovky.

3. Na kus plastu vyznačte kruh s priemerom 5-8 cm a vystrihnite ho.

4. Podľa kruhu vystrihnutý plast  pevne natiahnite cez plechovku a zaistite ho gumičkou alebo lepiacou páskou.

5. Na udieranie na bubon použite lyžicu, paličku alebo ceruzku.

GUMIČKOVÁ GITARA

• Malá pevná kartónová krabica
  • Gumičky rôznej dĺžky a hrúbky, ktoré sa budú dať natiahnuť okolo krabice
  • Rolka z papierových obrúskov
  • Inštalatérska páska

Postup:

1. Vyrežte dieru, ktorá bude mať v priemere 10 cm na vrchnej časti krabice.

2. Natiahnite 4-6 gumičiek  okolo krabice tak, aby prechádzali ponad otvor a zoraďte ich ako gitarové struny.

3. Na jednu stranu otvoru vsuňte pod gumičky ceruzku.

4. Prilepte rolku z papierových obrúskov na jeden koniec krabice, oproti miestu, kde ste vsunuli ceruzku. Rolka nám vytvorí krk gitary.

5. Brnkajte alebo potiahnite gumičky. Všimnite si, že tenšie a pevnejšie gumičky vydávajú vyššie tóny, kým hrubšie a voľnejšie gumičky vydávajú hlbšie tóny.

VRCHNÁKOVÁ TAMBURÍNA

Materiál:

• Pevný konár v tvare písmena Y, vo veľkosti ruky, najlepšie z tvrdého dreva
  • 10 - 15 kovových vrchnákov z fliaš
  • Pevný drôt
  • Kladivo a klinec

1. Ozdobte konár.

2. Odstráňte gumové podložky z vrchnákov (poproste dospelého, aby vrchnáky zohrial pár minút na grile alebo v rúre).

3. Kladivom vrchnáky vyrovnajte.

4. Každý vrchnák v strede prederavte klincom.

5. Navlečte vrchnáky na drôt a pevne ho pripevnite o časti konára.

Foto TU: