Erasmus +
Bartošovice - deň 4.
Streda
Streda sa niesla v histórii troch dávnejšej. Navštívili sme jaskyňu Šipku a dve múzeá v Štramberku. Jaskyňa Šipka sa nachádza na severnom svahu vrchu Kotouč, v blízkosti mesta Štramberk v okrese Nový Jičín, v Moravskosliezskom kraji. Táto krasová jaskyňa, ležiaca vo výške približne 440 metrov nad morom, je významnou národnou prírodnou pamiatkou a patrí medzi najdôležitejšie archeologické náleziská v Českej republike.
V roku 1880 objavil archeológ Karel Jaroslav Maška v jaskyni spodnú čeľusť neandertálskeho dieťaťa, známu ako Šipecká čeľusť. Išlo o prvý dôkaz prítomnosti neandertálcov v kultúrnom kontexte, čo malo veľký význam pre paleontológiu a archeológiu.
Okrem čeľuste sa v jaskyni našli aj kamenné nástroje a ohniská, ktoré dokazujú opakované osídlenie jaskyne pravekými ľuďmi. Objavené boli aj pozostatky viac ako 130 druhov zvierat, napríklad jaskynného medveďa, leva, hyeny, mamuta a srstnatého nosorožca.
Pri prehliadke múzea, ktoré sme v Štramberku navštívili sme sa dozvedeli, že i týmto územím pravdepodobne viedla vedľajšia vetva Jantárovej cesty a našli sa tu i pozostatky keltského osídlenia, čo opätovne prepája naše regióny spoločnými znakmi.
V stredu sme v Štramberku navštívili i Múzeum Zděnky Buriana a vyšliapali sme pár schodov na Štramberskú trúbu.
Štramberské uši majú svoj názov i tvar podľa legendy, ktorá siaha do čias tatárskych vpádov v 13. storočí.
V roku 1241 vtrhli na Moravu Tatári (Mongoli), ktorí drancovali a zabíjali obyvateľstvo. Keď sa priblížili k oblasti dnešného Štramberku, miestni obyvatelia sa ukryli v horách pod vrchom Kotouč.
Tatári si rozložili tábor v doline. Ľudia z hôr však jedného dňa rozbili hrádzu jazierka nad táborom, čím zatopili tatársky tábor a mnohých nájazdníkov zahubili alebo vyhnali.
Po ich úteku našli ľudia v opustenom tábore vrecia plné ľudských uší, ktoré Tatári odrezávali kresťanom ako dôkaz zabitia, aby ich predložili svojim veliteľom.
Zoznam fotoalbumov
- zatiaľ žiadne údaje