Nástup do školy je v živote každého dieťaťa veľkou udalosťou. Tento deň predstavuje míľnik v jeho doterajšom vývine a zároveň začiatok novej životnej etapy. Ako však vieme zistiť, či je dieťa na nástup do školy už pripravené?
REČ
Dieťa pripravené na školu by malo hovoriť čisto a zrozumiteľne, mať dostatočnú slovnú zásobu (rozumie pojmom ako sú dni v týždni, ročné obdobia, pozná základné farby, geometrické tvary, pomenuje bežné zvieratá, rastliny, časti tela, ...). Dokáže porozumieť a odpovedať na bežné otázky, či vykonať zadávané inštrukcie. Vie porozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jej obsahu, dokáže primerane hovoriť o obrázku. Vie určiť aké písmeno je na začiatku slova, príp. vymyslieť slovo na dané písmeno, rozdeliť slová na slabiky.
SOCIÁLNA ZRELOSŤ
Dieťa zrelé do školy dokáže primerane nadviazať kontakt s inými deťmi alebo dospelými. Vie sa samé prezuť, obliecť, umyť, obslúžiť na toalete. Nerobí mu problém ostať určitý čas bez rodiča. Pri príchode vie pozdraviť, pri stolovaní sa nerozptyľuje hraním alebo rozprávaním, vie si po sebe upratať hračky a nemá problém hračku požičať, je prístupné spolupráci v skupine. Dokáže sa sústrediť na jednu činnosť aspoň 15-20 minút a začatú prácu dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha od činnosti.
MOTORIKA
Budúci prvák by mal vedieť správne držať písacie potreby, napodobniť tvary písma, geometrické tvary, nakresliť kompletnú postavu človeka (s hlavou, krkom, rukami, nohami, a bruchom). Mal by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky, vyfarbovať obrázky, strihať, modelovať, navliekať korálky. Nemal by mať problém ani s hrubou motorikou – skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, ...).
ORIENTÁCIA V ČASE A PRIESTORE
Dieťa pripravené na vstup do školy pozná svoju pravú a ľavú ruku, vie povedať, kde je hore, dole, vpravo, vľavo (v priestore, na obrázku, na vlastnom tele). Vie sa primerane orientovať v čase (ráno, cez deň, večer, bolo, bude). Vymenuje dni v týždni, ročné obdobia. Primerane sa orientuje v osobných údajoch (pozná svoje celé meno, vek, bydlisko, rodinných príslušníkov,).
MATEMATICKÉ PREDSTAVY
Šesťročné dieťa by malo vedieť počítať do desať, poznať číslice do päť a vedieť ich priradiť k príslušnému počtu predmetov či naopak, k danému číslu dokresliť príslušný počet predmetov. Vie rozlišovať čo je viac, menej, rovnako, najmenej či najviac, porovnávať čo je väčšie, menšie, najväčšie či najmenšie. Pozná základné geometrické tvary.
KEDY UVAŽOVAŤ O ODKLADE ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY ALEBO O NULTOM ROČNÍKU:
• ak je dieťa veľmi živé, hravé, nevydrží dlhšie pri jednej činnosti, dá sa ľahko odpútať vonkajšími podnetmi,
• nerado kreslí, nedrží správne ceruzku alebo ju striedavo drží v pravej a ľavej ruke, nie je motoricky dosť zručné,
• má ťažkosti s výslovnosťou, má málo rozvinutú reč, chudobnú slovnú zásobu,
• ak je bojazlivé, citovo labilné, odmieta kontakt s druhými a v cudzom prostredí reaguje plačom,
• trpí na opakované a časté choroby,
• nie je samostatné v sebaobsluhe