Prvá písomná zmienka o škole pochádza z roku 1697. V tomto období v nej po latinsky vyučoval učiteľ Michal Kozay. Od roku 1721 na škole učil Melichar Medzibrodský. Kronika o ňom píše, že dobre zvonieval a za svoju službu dostával prírodniny a turáky. Od roku 1786 pôsobil v škole učiteľ Ondrej Kmeť a už učil po slovensky. Bol prvým z rodu Kmeťovcov, ktorí sa v škole vystriedali počas prvej polovice 19. storočia. V roku 1814 prevzal miesto učiteľa jeho syn Ján Kmeť. V roku 1848 to bol Jánov syn Ondrej a nakoniec Ondrejov syn Leonard Kmeť (okolo roku 1865).
Prvá škola stála na neznámom mieste a pravdepodobne bola, podobne ako ostatné stavby, z dreva. V roku 1814 bola postavená nová drevená budova školy. V roku 1860 mala ďalšia škola už kamenný základ a prispel na ňu pán biskup čiastkou 200 zlatých. Zaujímavý z tohto obdobia je prípad učiteľa Fridricha Koválika, ktorý v škole pôsobil na konci 19. storočia a ktorému počas poľovačky odtrhlo prst. Od roku 1903 do roku 1925 pôsobil v škole obľúbený učiteľ František Šostronek, jeho manželka pochádzala z Komjatnej od Babicov (Babov). K negatívnym javom patrilo pôsobenie učiteľa Dezidera Priekopu (1928-29). Priekopa bol známy svojimi častými dlžobami. Od novembra 1932 do januára 1933 viedol školu Vojtecha Töröka. Traduje sa o ňom, že bol veľmi slabý učiteľ a jeho súkromný život nebol celkom v súlade s dobrými mravmi. Počas svojho pôsobenia v tunajšej škole bol druhýkrát ženatý a kvôli slúžke sa opäť rozviedol. Vojtech Török sa venoval i lekárskemu remeslu (trhal zuby, podával injekcie a pod.), a teda vlastnil rozličné lieky a jedy, ako strychnín, ópium, morfium, cyankáli a podobne. Niektoré z nich aj sám užíval a bol na nich dokonca závislý.
Pozitívnymi osobnosťami prvej polovice 20. storočia, ktoré v škole pôsobili, boli spomínaný František Šostronek, učiteľ Štefan Ondrík, jeho rodičia pochádzali z Komjatnej, a taktiež riaditelia Ján Gazda (1933-1946) a Jozef Kubačka (1949 – 1954).
V období rokov 1949 až 1951 v Komjatnej súčasne pôsobili dva typy škôl - národná škola a neúplná stredná škola, teda súčasne aj dvaja riaditelia. Školy sa zlúčili do ZDŠ 1. novembra 1951.
V októbri 1956 bola v Komjatnej slávnostne otvorená nová budova školy na dnešnej Školskej ulici č. 290. V tom čase bol riaditeľom domáci učiteľ Štefan Máček, ktorý tu pôsobil s prestávkami až do roku 1989. Vo funkcii riaditeľa v škole najdlhšie pôsobil pán Milan Krejčí (20 rokov). V období jeho vedenia boli nadviazané kontakty so školami v Dolných Životiciach a neskôr vo Veľkých Heralticiach. Súčasne boli vybudované viaceré športoviská - ľadová plocha, futbalové ihrisko, letná telocvičňa, doskočisko pre skok do diaľky a podobne. V areáli školy stála i pionierska klubovňa Zoji Kosmodemjanskej. K nástupcom pána Krejčího patrili postupne Peter Bielek (1 rok), Jaroslav Beňuš (7rokov), Ivan Lúdik (3,5 roka) a Rudolf Lilge (2,5 roka). V roku 1991 ho vystriedal Pavol Polko (11 rokov), Mária Kováčiková (5 rokov) a v roku 2007 nastúpila do funkcie riaditeľky školy Monika Babicová.
Budova bola postavená pre prvý stupeň (druhý stupeň navštevoval Základnú školu v Likavke), neskôr bola rozšírená pre ročníky 5 - 8, kde sa v siedmich miestnostiach striedalo osem tried. V škole fungovala dvojzmenná prevádzka a žiaci sa učili striedavo dopoludnia a popoludní. Po roku 1989 sa učilo len v dopoludňajšej prevádzke a keď pribudla i deviata trieda, tak všetky triedy boli rozmiestnené v troch budovách (škola, obecný úrad, farský úrad).
V roku 2002 do funkcie riaditeľky školy nastúpila Ing. Mária Kováčiková. V uvedenom roku získala škola právnu subjektivitu a zároveň sa základná škola zlúčila s materskou školou. Pod vedením pani riaditeľky Kováčikovej a v spolupráci s obcou prebehla rekonštrukcia časti podkrovia. Vďaka tomu sa všetky triedy presťahovali do budovy školy a zrušili sa alokované pracoviská.
K pôvodnej budove školy, ako je už uvedené vyššie, patrili ľadová plocha, futbalové ihrisko, letná telocvičňa, doskočisko pre skok do diaľky a pionierska klubovňa. Postupne, ako plynuli roky, sa areál otváral a začal meniť svoju podobu. Doskočisko stratilo svoju životnosť, klubovňa vyhorela, letná telocvičňa zanikla.
V roku 2010 začala v škole rozsiahla rekonštrukcia podkrovia školy v rámci zriaďovateľského projektu. Projekt umožnil vznik nových učební, škola dostala nové vykurovacie teleso, novú strechu a novú fasádu. Mimo projektu sa podarilo upraviť areál školy do dnešnej podoby, teda položiť dláždené chodníky, okrasnú zeleň a na miesto, kde niekedy stála klubovňa, bol postavený altánok.
Budova školy a jej vnútorné priestory prešli ďalšími zmenami. Triedy sú vybavené modernými didaktickými pomôckami. V škole nájdete špecializované učebne – jazykovú, počítačovú, výtvarnú a multifunkčnú. V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu a krúžkovej činnosti sa využíva i novovytvorená kuchynka. Žiaci sa tešia z krásnych priestorov školskej knižnice, kde si môžu nielen prečítať pútavú knihu, ale aj poleňošiť na mäkučkých vakoch a zahrať rôzne spoločenské hry.
Nevýhodou našej školy je len absencia telocvične, no v areáli školy v júni 2016 vyrástlo nové multifunkčné ihrisko a lanová pyramída. Výstavbu multifunkčného ihriska zastrešila škola v spolupráci s obcou a lanová pyramída uzrela svetlo sveta vďaka spolupráci so ZRŠ pri našej škole. Oba tieto projekty nás potešili a v oblasti športu určite priniesli svoje opodstatnenie.
V roku 2019 bola v areáli školy postavená nová budova materskej školy. Do jej priestorov sa premiestnila školská jedáleň. V základnej škole tak vznikli voľné miestnosti a umožnili vybudovanie tried pre ŠKD.
Areál základnej i materskej školy bol postupne upravovaný a vzniklo drevené detské ihrisko, rôzne kvetinové terasky a skalky, ktoré celému exterieru dodávajú farebnú rozmanitosť počiarknutú prírodnými materiálmi a samotnou prírodou.
V budúcnosti plánujeme vytvoriť prírodovednú učebňu a pracovné dielne. Neustále sa snažíme, aby školské interiéry a exteriéry vyzerali esteticky.
Mgr. Pavol Polko
Ing. Monika Nogová