• Hodnotenie žiakov základnej školy počas prerušenia vyučovania

•

Hodnotenie žiakov v Základnej škole s materskou školou v Komjatnej v čase mimoriadnej situácie spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020

Základné princípy hodnotenia žiakov v čase prerušeného vyučovania v školách:

● zabezpečiť spravodlivosť pri hodnotení každého žiaka rešpektovaním individuálnych podmienok na domácu prípravu a dištančné vzdelávanie,

● sústrediť pozornosť na poskytovanie slovnej spätnej väzby,

● akceptovať jedinečnosť podmienok žiakov na vzdelávanie.

Získavanie podkladov na hodnotenie

1. Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov, ktoré získava učiteľ v čase prerušeného vyučovania sú:
          1. vypracované domáce úlohy zadané učiteľom a ich spätná kontrola (žiak, ktorý odovzdal domácu úlohu chybne a neúplne, si podľa pokynov učiteľa domáce zadania opraví), učiteľ si  môže od žiaka vyžiadať na kontrolu i opravu domáceho zadania (odovzdať minimálne 75%)
          2. projekty z jednotlivých predmetov
          3. online testy (pre spätnú väzbu) - absolvovať všetky (individuálne riešenie technických problémov a choroby)
          4. konzultácie so žiakmi
          5. konzultácie s rodičmi

Všetky uvedené podklady budú hodnotené s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka a budú hodnotené nielen známkou ale i slovným hodnotením. Žiakom i rodičom odporúčame čo najviac komunikovať s učiteľmi a tým zabezpečiť v maximálnej miere optimálne podmienky danej formy vyučovania. Známky získané počas tohto obdobia majú v porovnaní so známkami počas klasického vyučovania nižšiu váhu a prevažuje význam ich motivačnej stránky.

1. Po obnovení vyučovania v školách sa písomné a ústne skúšanie nebude realizovať najmenej tri týždne od nástupu žiakov do školy.

Postup do vyššieho ročníka:

1. V čase mimoriadnej situácie nemôže byť žiak zo žiadneho predmetu hodnotený stupňom prospechu nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky, t.j. nemôže opakovať ročník (okrem prípadov, uvedených v bode 2 a 3).
          2. V čase mimoriadnej situácie je vo výnimočných prípadoch možné určiť pred postupom do vyššieho ročníka preskúšanie u tých žiakov 2. stupňa ZŠ, ktorí zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky vyučovania na diaľku a dosiahli neuspokojivé výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania. Preskúšanie je možné najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.8.2020. O preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.
          3. V čase mimoriadnej situácie žiaci druhého stupňa ZŠ, ktorí v 1. polroku dostali známku nedostatočnú z dvoch a viac predmetov alebo boli neklasifikovaní, môžu absolvovať komisionálne skúšky najneskôr do 31.8.2020.

Hodnotenie podľa ročníkov a predmetov:

1. ročník – slovné hodnotenie
          2. ročník  - slovné hodnotenie
          3. ročník – slovné hodnotenie (29.04.2020)
          4. ročník – slovné hodnotenie (29.04.2020)
          5. až  9. ročník – hodnotenie klasifikáciou (známkou)

Neklasifikované predmety (absolvoval, neabsolvoval):

Hudobná výchova

Výtvarná výchova

Pracovné vyučovanie

Telesná a športová výchova

Náboženská výchova

Rozvrhy

Pre rodičov sme na obdobie prerušenia vyučovania pripravili pomocné rozvrhy, ktoré žiakom a im umožnia lepšiu orientáciu pri zadávaní a odovzdávaní úloh. Ročníky prvého stupňa si rozvrh prispôsobili svojim podmienkam.

Pre ročníky druhého stupňa platí jednotný rozvrh zadávania a odovzdávania domácich úloh. Napr., ak je v utorok v rozvrhu matematika znamená to, že žiaci dostanú vždy v utorok do 10:00 zadanie z matematiky na nasledujúci týždeň a toto zadanie odovzdajú najneskôr nasledujúci týždeň opäť v utorok do 10:00. Medzitým budú s učiteľom komunikovať podľa potreby a pokynov (môžu prebiehať individuálne videohovory, písomná komunikácia, telefonický kontakt, onlinevzdelávanie...)

Platnosť od 20.04.2020

Rozvrhy jednotlivých tried počas mimoriadnej situácie:

Rozvrh 1.ročník

Utorok:                                               MAT, PRI

Streda:                                                ANJ, VLA

Štvrtok:                                              SJL-ČÍT, INF

Piatok:                                                HUV, NAV, PRA, VYV, TSV, TRH

Rozvrh 5. – 9. ročník

Pondelok:                                           SJL, GEO, FYZ

Utorok:                                              MAT,  OBN,

Streda:                                                ANJ, CHEM, DEJ