• Medzinárodný deň čokolády

• 16.09.2024 10:13
      • Naši žiaci už vedia, že 13. september patrí čokoláde. Oslavuje sa totiž Medzinárodný deň čokolády. Oslávili sme ho s úsmevom na tvári a s najobľúbenejšou sladkosťou na svete, čokoládou.
      •

Naši žiaci už vedia, že 13. september patrí čokoláde. Oslavuje sa totiž Medzinárodný deň čokolády. Oslávili sme ho s úsmevom na tvári a s najobľúbenejšou sladkosťou na svete, čokoládou. Do každej triedy zavítal Charlie z továrne na čokoládu a ponúkol deti i pani učiteľky najobľúbenejšou sladkosťou na svete, ktorá im nezlepšila len náladu, ale aj hladinu cholesterolu v krvi a navyše ochránila srdce. Charlie nezabudol ani na našu pani účtovníčku, pani upratovačky, pána školníka a pani kuchárky. Tiež vyhlásil súťaž o najkrajší vysnívaný obal na čokoládu. Sladká odmena je istá!

Čokoláda sa vyrába z plodov kakaovníka, ktorý sa pestoval v Mexiku už pred tritisíc rokmi. V Európe začali ľudia čokoládu vychutnávať v 19. storočí, kedy pán Lindt vynašiel stroj, ktorým sa čokoláda premiešala natoľko jemne, až sa rozplývala na jazyku. V tomto období sa kupovala aj v lekárni, keďže lekárnici kvôli jej upokojujúcim účinkom čokoládu nazývali ako „potrava pre dušu“.

Existuje vôbec človek, ktorý by ju nemal rád? Mliečna, oriešková, biela alebo s hrozienkami? Netreba však zabúdať, že z hľadiska medicíny je pre náš organizmus najzdravšia horká čokoláda s čo najvyšším podielom kakaa. Kvalitná horká čokoláda je bohatým zdrojom antioxidantov a jej zloženie podporuje pozitívne myslenie, keďže kakao obsahuje tryptofan zvyšujúci hladinu hormónu dobrej nálady – serotonínu.

Čokoláda sa javí aj z tohto dôvodu ako perfektný spoločník predovšetkým v jesennom a zimnom období, keď zmeny nálad v dôsledku smutného počasia prinášajú so sebou niekedy až depresívne myšlienky. Táto sladká maškrta vyvoláva v človeku pocity šťastia a zároveň je okamžitým zdrojom energie. Navyše obsahuje horčík, ktorý je dôležitý pre srdce a mozog, ale aj vápnik a železo. Čokoláda je dokonalá dobrota, ktorá aj v krízovej situácii poslúži ako zdroj útechy. Doprajte si kvalitnú horkú čokoládu, pretože to prospeje duši, aj telu.

Foto TU: