TŽ 2023/2024

Umelecká tvorba s kovom našich siedmakov

Naši siedmaci sa ponorili do sveta kovu a vytvorili pôsobivé umelecké diela, vrátane nádherných svietnikov z plechoviek a originálnych šperkov. Táto tvorivá výučba nie len rozvíjala ich estetické cítenie, ale aj zdôraznila dôležitosť opatrnosti pri práci s kovom.

Naši siedmaci začali projekt s praktickým zameraním na pochopenie vlastností kovu a techník jeho spracovania. Prvým úkolu bolo zoznámiť sa s materiálom - kovom. Žiaci sa učili o rôznych druhoch kovov, ich vlastnostiach a spôsoboch, ako ich môžu tvarovať. Následne prešli k praxi, kde pracovali s plechovkami, ktoré pretvorili na nádherné svietniky. Zaujímavé tvary, ktoré vytvorili, odzrkadľovali ich kreativitu a vnímanie krásy.

Pri výrobe šperkov sa siedmaci stretli s ďalšími výzvami. Tvorba jemných a detailných prác si vyžiadala ešte väčšiu pozornosť a precíznosť. Žiaci však dokázali prekonať tieto výzvy a vytvorili originálne kovové šperky, ktoré odrážajú ich jedinečné osobnosti.

Je však dôležité zdôrazniť, že práca s kovom je náročná a môže sa spájať s rizikami. Pani učiteľka síce venovala veľkú pozornosť bezpečnostným aspektom a podporovala žiakov v správnom používaní nástrojov, no napriek tomu sa pri tvorbe niekedy stali drobné nehody, čo viedlo k pochopeniu dôležitosti opatrnosti a dodržiavania bezpečnostných opatrení.

Táto umelecká výučba nielenže poskytla študentom príležitosť objaviť svoj umelecký potenciál, ale aj ich poučila o dôležitosti zodpovedného správania sa pri práci s nástrojmi a materiálmi. Výsledkom je nie len krásna umelecká tvorba, ale aj skúsenosť, ktorá ich naučila, že tvorivosť môže ísť ruka v ruke s bezpečným a zodpovedným prístupom k práci s kovom.

Nesmieme zabudnúť na mimoriadne nadanie jedného zo žiakov siedmeho ročníka Mateja Ch., ktorý sa neobmedzil len na tvorbu kovových diel v škole. Matej  sa totiž rozhodol venovať svoj voľný čas aj tvorbe s kovom doma. Jeho nadšenie a oddanosť tomuto umeniu viedli k vytvoreniu nádherných kovových ruží, ktoré už zdobia niekoľko domácností.

Matejova práca s kovom sa ukázala byť nielen kreatívnym výrazom jeho umenia, ale aj príkladom odhodlania a disciplíny. Jeho ruže zachytávajú detaily a jemné prechody, čo svedčí o jeho schopnosti pracovať s kovom s mimoriadnou zručnosťou a citom pre estetiku.

Týmto sa náš umelecký projekt s kovom rozrástol o jedinečný príbeh jedného nadaného žiaka, ktorý svoje umelecké výrazy preniesol aj do domácej atmosféry. Matejove kovové ruže sú nielen krásnym doplnkom k umeleckým dielam ostatných siedmakov, ale aj inšpiráciou pre ďalšie generácie študentov, aby objavovali svoj umelecký potenciál aj mimo školy.

Foto TU: