ZRŠ

Čo je to vlastne ZRŠ?

1.  Rodičovské združenie  je dobrovoľné občianske združenie rodičov alebo iných zákonných zástupcov žiakov školy, ktoré je organizáciou Slovenskej rady rodičovských združení. Na činnosť tohto orgánu prispieva každoročne/zvyčajne do konca októbra/ čiastkou 0,23 eur za 1 rodinu.

2.  Rodičovské združenie je právnickou osobou, vystupuje v právnych vzťahoch svojim menom a nesie zodpovednosť, ktorá z týchto vzťahov vyplýva. Spolupracuje s vedením školy pri riešení problémov výchovy a vzdelávania žiakov, pri koncipovaní a organizovaní záujmovej činnosti žiakov školy, pri zabezpečovaní kultúrnych alebo športových podujatí školy a pri usmerňovaní  vzťahu rodičov ku škole a naopak.

3.  Spolu s vedením školy posudzuje výsledky výchovno-vzdelávacieho procesu, vyjadruje sa k metodike tejto práce a aktivizuje rodičov na odstránenie prekážok optimalizácie tohoto procesu na škole.

4.  Činnosť rodičovského združenia sa riadi schválenými stanovami, rešpektuje požiadavky  vedenia školy.

5.  Poslaním rodičovského združenia na škole je spolupracovať s vedením školy a jej pedagógmi pri výchove a vzdelávaní žiakov školy.

6.  Rodičovské združenie zhromažďuje a rieši námety, pripomienky a požiadavky rodičov  týkajúce sa výchovy a vzdelávania žiakov, zabezpečovania tohoto procesu a vzťahov, v ktorých sa uskutočňuje.

7.  Prostredníctvom svojich zástupcov rokuje  s riaditeľom školy, učiteľmi a ostatnými pracovníkmi školy s vedomím spoločnej zodpovednosti za výchovu žiaka.

8.  Rodičovské združenie rešpektuje právnu subjektivitu školy, problémy presahujúce kompetencie vedenia školy rieši s orgánmi štátnej správy a samosprávy.

9.  Zabezpečuje účasť svojich zástupcov v Rade školy a v Stravovacej komisii školy, alebo orgánov, ktoré stanovuje zákon.

10. Rodičovské združenie vytvára účelové skupiny rodičov, ktoré pomáhajú pri zabezpečovaní kultúrnych, športových a iných záujmových podujatí žiakov školy.

Práva a povinnosti členov rodičovského združenia

1. Členstvo v Rodičovskom združení vzniká  a obnovuje sa v každom novom školskom roku podpisom rodiča do Zoznamu členov rodičovského združenia, ktorý je totožný s prezenčnou listinou  prvého triedneho aktívu.

2.  Členovia rodičovského združenia majú právo:

a, voliť orgány  organizácie,

b, byť volení do týchto orgánov,

c, vyjadrovať sa k práci školy, podávať kritické pripomienky, návrhy a odporúčania, zapájať sa do spolupráce s pedagogickým zborom,

d, byť informovaní o riešení týchto pripomienok a návrhov, ako aj o zámeroch vedenia školy a orgánov RZ týkajúcich sa výchovno-vzdelávacieho procesu.

Členovia organizácie sú povinní:

a, zúčastňovať sa rokovaní triednych aktív, orgánov združenia a orgánov školy alebo orgánov stanovených zákonom,

b, platiť členské príspevky,

c, formulovať jednoznačne a jasne svoje pripomienky, podieľať sa na ich riešení,

d, rešpektovať ustanovenia týchto stanov.

Hospodárenie rodičovského združenia

1.  Príjmy rodičovského združenia tvoria členské príspevky, výnosy z akcií RZ, z jeho majetku, dobrovoľné príspevky a dary rodičov vrátane sponzorstva.

2.  Hlavným nástrojom  distribúcie RZ ja Rozpočet rodičovského združenia. Tento rozpočet pripravuje výkonný výbor RZ a predkladá ho na schválenie Rodičovskej rade na jej  prvom zasadnutí v školskom roku.

3.  Finančné prostriedky rodičovského združenia sa ukladajú v Slovenskej sporiteľni, a.s. na bežný účet organizácie. Priamu zodpovednosť za správu finančných prostriedkov RZ má hospodár- pokladník.

4.  Čerpanie finančných prostriedkov sa sleduje pravidelne na základe dokladov a záznamov  vo finančnom denníku RZ, ktorý vedie pokladník.

Záverečné ustanovenia

Rodičovské združenie zaniká zrušením školy alebo rozhodnutím väčšiny členov RZ /rodičov/.

Pri zániku organizácie vykoná Rodičovská rada zúčtovanie majetku organizácie, zabezpečí odpredaj hnuteľného   a nehnuteľného majetku ostatným združeniam podľa záujmu, alebo odovzdá škole. RZ rozhodne o rozdelení finančných prostriedkov a spôsobe likvidácie účtu v SLSP, a.s.

Pacigová Eva, predsedníčka ZRŠ