Navigácia

Zelená škola

O Zelenej škole 2016/2017

„Dajme Zemi zelenú. . .“

Naša škola sa zapojila do programu  Z e l e n á   š k o l a.

Je to certifikačno-vzdelávací program, ktorý je súčasťou celosvetovej siete Eco-Schools.

Hlavným cieľom tohto programu je pomôcť školám nájsť cestu zmeny, ktorá povedie k zdravšej, "zelenšej" a aktívnejšej škole i spoločnosti. Prináša teda školám environmentálnu výchovu prepojenú s konkrétnymi praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu -  t.j. pomáhajú zvýšiť celkový vplyv školy na životné prostredie (znižujú jej ekologickú stopu).    

My, veľkí i malí,  už vieme, že o problematike životného prostredia nestačí len získavať vedomosti, ale že je zároveň nevyhnutné snažiť sa zmeniť naše konanie. Urobiť zmenu, ktorú je vidieť a cítiť.

Prioritnou témou, ktorú sme si vybrali pre naše certifikačné obdobie  2016/2018 je 

Voda

Cesta k zelenej vlajke však nie je jednoduchá, aj keď sa skladá zo siedmych krokov:

7 krokov na ceste stať sa Zelenou školou

1. KROK - KOLÉGIUM ZELENEJ ŠKOLY: získajte priateľov

Kolégium Zelenej školy je skupina ľudí, ktorá zabezpečuje chod celého projektu. Okrem žiakov ho tvoria aj pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci školy, ako aj zástupcovia rodičov. Kolégium našej Zelenej školy tvorí:

 

 

2. KROK - ENVIROMENTÁLNY AUDIT ŠKOLY: zistite, ako je na tom Vaša škola

Pomocou environmentálneho auditu budeme vedieť, ako je na tom škola vo vybranej téme a získame  cenné poznatky, ktoré využijeme  nielen na vyučovaní, ale aj na zmenu súčasného stavu. Pracovné listy environmentálneho auditu sú dostupné na stránkach Zelenej školy. Na základe vypracovaných pracovných a vlastného skúmania, sme zistili, že škola disponuje kvalitnou pitnou vodou z vlastných zdrojov v dostatočnom množstve, pričom jej spotreba nie je spoplatnená. Kolégium Zelenej školy skonštatovalo, že práve toto je hlavný problém, prečo žiaci, ako aj obyvatelia obce vodou nešetria. Nakoľko škola nemá vodomer, nie je možné vyhodnotiť, či došlo k zníženiu spotreby vody.

 Cieľom aktivít realizovaných v rámci projektu Zelená škola je preto zvýšiť informovanosť žiakov a obyvateľov obce o význame vody a minimalizovať jej znečisťovanie.

 

  • kvalitná pitná voda
  • voda nie je spoplatnená
  • oprava kvapkajúcich batérií
  • škola nemá namontovaný vodomer

 

  • v škole sa plytvá najviac vodou na WC
  • používať ekologické čistiace prostriedky
  • zakúpiť umývačku riadu do školskej kuchyne
  • rozvešať info-tabuľky nad vodovodné batérie
  • ekologické aktivity zamerať na vysvetlenie významu vody a udržiavanie jej čistoty

3. KROK – ENVIROMENTÁLNY AKČNÝ PLÁN: zoraďte si Vaše nápady

Enviromentálny akčný plán je plán praktických krokov a vzdelávacích aktivít, za ktoré sú zodpovední najmä žiaci a prebiehajú v spolupráci s celou školskou komunitou. Tieto aktivity idú do hĺbky v jednej zo šiestich prioritných tém programu.

 

4. KROK – MONITORING A HODNOTENIE: zhodnoťte, ako Vám to na škole ide

Hodnotenie a monitoring je priebežné sledovanie toho, ako sa nám  na škole darí plniť aktivity z akčného plánu. Náš akčný plán a jeho plnenie si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke:

 

EAP_Komjatna-1.docx

5. KROK – PRO-ENVIROMENTÁLNA VÝUČBA: zaujmite ostatných

Pro-environmentálna výučba prenáša témy týkajúce sa životného prostredia zaujímavou formou do vyučovania. Aby sme  do vyučovania vniesli nové nápady, nechali sme  žiakov učiť sa navzájom – ako to dopadlo, si môžete pozrieť na stránke našej školy. Pracovné listy s vodnou tematikou sme vypracovávali nielen na chémii, biológii, ale aj na matematike a slovenskom jazyku. Vypracovali sme si aj zbierku vodných pracovných listov.

6. KROK – INFORMOVANIE A ZAPOJENIE KOMUNITY: zaktivizujte okolie

Tento krok znamená, že o aktivitách, ktoré prebiehajú na škole pravidelne informujeme nielen na našej zelenej nástenke, ale aj  stránke školy, kde si môžete pozrieť aj fotografie z akcií. Letáčiky, ktoré pripravili naši žiaci, sme rozdali všetkým žiakom 1. stupňa, aby mali aj mamičky doma čo čítať :o),  vyvesili sme ich v materskej škôlke, a dokonca sme ich odovzdali aj pánovi starostovi, aby aj návštevníci obecného úradu videli, že nám na vode v obci záleží. A to nie je všetko - pripravujeme aj špeciálnu vodnú prílohu nášho školského časopisu Školo(volo)vín, takže sa máte na čo tešiť !

 

7. KROK – EKO-KÓDEX: zakreslite Vaše hodnoty

Eko-kódex je umelecké stvárnenie hodnôt našej školy a je to návod, ako by sa mal každý správať k životnému prostrediu. Keďže našou prioritnou témou je voda, náš Eko-kódex vyjadruje, ako by sme sa mali správať k vode, aby sme ju zachovali aj pre ďalšie generácie. Na výtvarnej časti nášho Eko-kódexu usilovne pracujú žiaci na výtvarnej výchove, preto Vám zatiaľ ponúkame aspoň naše vodné desatoro, ktoré odporúča 151 žiakov zo 151 žiakov našej školy :o)

  1. Zaobchádzajme šetrne s každou kvapkou vody.
  2. Nekŕmme vodné živočíchy odpadom, ani plastami.
  3. Povedzme rodičom, že voda zo žumpy sa nevypúšťa do potoka.
  4. Neznečisťujme  vodu, pretože zničíme všetko živé v nej.
  5. Uprednostňujeme sprchovanie pred kúpaním.
  6. Keď si umývame zuby, vodu si napustime do pohára, nenechávajme ju tiecť!
  7. Vždy skontrolujme, či voda z kohútikov nekvapká.
  8. Zachytávajme dažďovú vodu zo striech.
  9. Nemíňajme  pitnú vodu tam, kde môžeme použiť dažďovú.
  10. Pime  zdravú vodu z vodovodu - nie sladené, alebo energetické nápoje!

Čo dodať na záver ?

Aj keď metodika Zelenej školy zahŕňa  7 krokov, ja pridávam ešte ôsmy krok – výzvu a prosbu :  podporte svoje deti v tom, čo sa im snažíme v škole vštepiť. Podporte ich vždy, keď  si pri umývaní zubov napustia vodu do pohára, keď si k umývadlu nalepia kvapku, ktorá im má pripomínať, že vodou treba šetriť. Ušetrite im prácu na Deň Zeme, aby tých odpadkov, ktoré musia vybrať z potoka, bolo čo najmenej. Pomôžte nám naučiť ich, že nielen vodu, ale celú prírodu si treba vážiť, aby sme ju zachovali  pre ďalšie generácie. Certifikát Zelenej školy je platný 2 roky, ale príklad, ktorý dávame my -  učitelia žiakom, a vy - rodičia svojim deťom je na celý život.....

Mgr. Dana Kovalčíková, koordinátor enviromentálnej výchovy

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Komjatná
    Školská 290, 034 96 Komjatná
  • 044/4373230
    0907/722849 (Ing. Monika Nogová, riaditeľka školy)
    0918347910 (Mgr. Barbora Magová, zástupkyňa riaditeľky školy pre ZŠ)
    0910/373230 (Eva Škutová, zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ)
    0910/273230 (Katarína Rakytová, vedúca ŠJ)

Fotogaléria